Ekonomika

Zdražování zrychlí, předpokládá ministerstvo. Porostou ceny energií

Zdražování zrychlí, předpokládá ministerstvo. Porostou ceny energií
Zdroj: TV Nova

Průměrná inflace letos podle předpovědi ministerstva financí dosáhne 8,5 procenta. Přispět by k tomu mělo hlavně zdražování plynu a elektřiny či problémy v dodavatelských řetězcích. Ministerstvo zároveň předpokládá růst ekonomiky o 3,1 procenta a snížení nezaměstnanosti.

Zdražování bude letos v Česku pokračovat. Vyplývá to ze čtvrteční predikce ministerstva financí. "Hlavním makroekonomickým problémem bude akcelerující inflace. Průměrný růst cen letos podle našich odhadů dosáhne 8,5 procenta, v prvním čtvrtletí dokonce meziroční inflace bude atakovat hranici deseti procent," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle ministerstva k inflaci přispěje nárůst cen plynu a elektřiny, problémy v dodavatelských řetězcích či náklady na pracovníky. "Opačný efekt bude mít posilování české koruny," předpokládá ministerstvo.

Kvůli inflaci už Česká národní banka (ČNB) několikrát zvedla úrokové sazby. "Chováme se razantně, protože chceme střednědobou stabilitu cen obnovit co nejdříve," řekl šéf ČNB Jiří Rusnok týdeníku Reflex. 

S inflací chce bojovat i vláda Petra Fialy (ODS). "Máme jen omezené možnosti, jak se zvýšenou inflací bojovat, ale nesmíme na ně rezignovat," apeloval ve čtvrtek Stanjura.

Související obsah

Podle predikce ministerstva by mohla v Česku letos klesnout nezaměstnanost na 2,3 procenta. "Snižovat by se měl také počet nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce. Přetrvávající nedostatek zaměstnanců bude tlačit na růst mezd," předpokládá.

V minulém roce rostla ekonomika o 2,9 procenta. Letos by růst měl pokračovat o 3,1 procenta. Mají ji táhnout investiční výdaje soukromého i veřejného sektoru i spotřeba domácností. Tu má však podle ministerstva tlumit právě zvyšování cen.

"Na základě aktualizované predikce můžeme v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun," prohlásil ve čtvrtek Stanjura. Tyto příjmy chce využít na dodatečné výdaje, například na mimořádnou valorizaci penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz