Domácí

Česko požaduje za Turów přes miliardu, Polsko tolik peněz dát nechce

Návrh dohody mezi Českem a Polskem ohledně těžby v dole Turów je na světě. Česká republika podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) požaduje kompenzace ve výši zhruba 50 milionů eur, tedy miliardy a 220 milionů korun. Poláci ale na tak vysokou částku zatím nepřistoupili. Neshody panují také ohledně délky soudního dohledu nad těžbou v dole.

Možná podoba smlouvy, která dává oběma stranám naději na vyřešení dlouholetého konfliktu, poputuje ve středu na vládu. Není tak vyloučené, že spor mezi Českem a Polskem se brzy definitivně vyřeší.

"Uběhly jen tři dny a vyprecizovaný návrh smlouvy s Polskem k Turówu je na světě, připravený k projednání vládou. Díky všem, co se na něm podíleli," uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Česko požaduje po Polácích náhradu ve výši 50 milionů eur. Poláci jsou přitom prý ochotni zaplatit pouze 40 milionů, v přepočtu 976 milionů korun. Smlouva by měla upravit také délku soudního dohledu EU. Česko chce 10 let, polská strana je prozatím ochotná přistoupit na dva roky.

"Ta česká pozice je daleko silnější z právního hlediska a je škoda se jí v tuhle chvíli vzdávat. Takže já bych se skutečně nebál toho, že s pomocí toho soudu budeme moci svoje oprávněné požadavky prosadit," domnívá se europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Související obsah

Na dohodě pracovala ministryně Hubáčková se svým polským protějškem Annou Moskwovou. Návrh už obdržel také hejtman libereckého kraje Martin Půta (SLK).

"Pevně věřím, že se ji oběma vládám podaří schválit a podepsat. Pokud bude ta smlouva fungovat, budou ji obě strany respektovat a dodržovat, tak z toho sporu můžeme přejít do řešení technických potíží. Pokud smlouva podepsaná nebude, tak to naopak může znamenat v dalších letech eskalaci problémů," vzkázal Půta.

Po středečním jednání vlády by mělo být jasné, zda se budou problémem i nadále zabývat pouze ministryně životního prostředí obou zemí, nebo se agenda předá premiérům Petru Fialovi (ODS) a Mateuszovi Morawieckému, kteří by měli mít finální slovo.

K Turówu se vyjádřila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v Televizních novinách: 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz