Koronavirus

Na Vinohradech už nemají těžké případy. Nové prognózy o covidu v nemocnicích

Do nemocnic se vracejí plánované zákroky a opouštějí je covidoví pacienti. A to i přesto, že kvůli variantě omikron nakažených rekordně přibývá. V pátek hygienici zaznamenali dalších bezmála 30 tisíc nakažených, z toho zhruba tři tisíce se nakazily opakovaně. Ubývá ale lidí, kteří vyžadují hospitalizaci, i těch, kteří končí na jednotkách intenzivní péče (JIP). I když podle odborníků a dat ze zahraničí se zřejmě nemocnice znovu začnou plnit covidovými pacienty, nemělo by to být ani zdaleka tak rychlým tempem, jako tomu bylo v minulosti.

Na pražských Vinohradech už nemají ani jednoho covidového pacienta v těžkém stavu. Klesají tu i počty pacientů s mírnějším průběhem. Zažili jich tu i 170, teď jich je necelá čtvrtina. "Provoz je daleko klidnější, není nápor. Oblékat se do všech těch převleků... Pohyb je teď daleko volnější, práce je snazší," pochvaluje si sestra na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) FN Královské Vinohrady Ludmila Klimešová. Poslední pacient s covidem odtamtud odešel před týdnem, aktuálně tam mají jen šest pacientů na doléčení s covidovým syndromem.

Čtyři desítky covidových pacientů mají ve Fakultní nemocnici Bulovka. I tam zaznamenali v minulých covidových vlnách výrazně vyšší počty. "Bylo tu obrovské personální zatížení v rámci střídání na covidových odděleních, a to samozřejmě i psychicky. Přeci jenom jsou tady pacienti s těžkým průběhem," vysvětluje primář tamějšího oddělení ARO Jakub Bala.

"Momentálně máme na jipových lůžkách něco přes 250 osob, trend je sestupný, ale musíme říct, že zatím očekáváme, že se nám to začne obracet," upozorňuje náměstek ministerstva zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Související obsah

Omikron by neměl nemocnice plnit tak rychlým tempem jako předchozí varianty a mutace. Například data z Velké Británie, kde se v části země chystají úplně rozvolnit, ukazují, že navzdory raketovému nárůstu nových případů skončil v nemocnicích jen zlomek nemocných. Podobně by to mohlo vypadat i u nás. "Tak do 14 dnů uvidíme opět nárůst čísel v nemocnici. Bude viditelný, ale nebude systém přetěžovat," věří molekulární genetik Jan Pačes.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) modely předpokládají kolem šesti tisíc hospitalizovaných a zhruba 500 až 700 vážně nemocných. Loni v březnu bylo v nemocnicích přes 9 500 nakažených a přes dva tisíce lidí ve vážném stavu.

"Je jisté, že nemocničních případů a úmrtí bude určitě méně na celkový počet případů, protože jednak se ukazuje, že (omikron) asi způsobuje o něco lehčí onemocnění. Hlavně proto, že se pohybuje v jiné populaci a že je tady i více očkovaných a více lidí, kteří nemoc prodělali," říká imunolog Václav Hořejší.

V nemocnici končí jen jednotky případů z řad lidí po třetí dávce očkování. Tu u nás dostalo už téměř 3,5 milionu lidí a počet stále roste.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz