Domácí

Lékaři mají problém, chybí jim hned několik druhů vakcín pro děti

Pediatři musejí odsouvat povinná očkování dětí. Chybí jim hned několik druhů vakcín. Podle distributora už jsou sice některé vakcíny v Česku a na cestě k pediatrům, jenže podle lékařů jich nebude dostatek. S podobnou situací se prý nikdy nesetkali.

Některé vakcíny pediatrům chybí už od podzimu minulého roku. Teď se ale dostali do situace, kdy už jim došly i jejich zásoby a nejsou schopni dodržet vyhláškou dané termíny očkování dětí.

"Komplikace je to především v situaci, kdy zahajujete očkování a nemáte vakcínu, což je asi nejhorší v případě spalniček, zarděnek a příušnic," uvedla dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Kromě této vakcíny chybí také hexavakcína, která chrání ty úplně nejmenší před šesti různými nemocemi. Výpadek nastal i u vakcíny boostrix, kterou se proti tetanu, černému kašli a záškrtu přeočkovávají starší děti.

Související obsah

"U vakcíny M-M-RvaxPro jsme dodávky do ordinací po výpadku výrobců obnovili už od úterý tohoto týdne a stejně tak už začínáme dodávat vakcínu Boostrix. U třetí z vakcín, která byla postižena dodávkami a zdržením ze strany výrobce, tak tam je naplánováno, že už v průběhu příštího týdne začneme opět dodávat," prohlásil Martin Nesrsta ze sítě očkovacích center Avenier.

Vakcíny sice pediatrům dorazí, ale už teď vědí, že jich nebude dostatek. Dorazit by měla asi polovina, zbytek podle informací, které pediatři mají, přijde až v březnu. "Ve všech třech případech šlo o problém na straně výrobců," doplnil Nesrsta.

"Očkovací látku Boostrix jsme v lednu dodali v dostatečném množství distribuční společnosti, která vakcíny pediatrům do ambulancí distribuuje. Vakcína Infanrix Hexa byla do ambulancí pediatrů dodána taktéž v průběhu ledna, další dodávka bude realizována v průběhu prvních únorových týdnů a pak následně v březnu," tvrdí mluvčí výrobce vakcín mluvčí GSK Miriam Kejzlarová.

Související obsah

"Obecně je problém v tom, že dodávka vakcín byla vždy pružná, takže my se nepředzásobujeme a objednáváme je pravidelně. Pokud vám vypadne dodávka na dva až tři měsíce, tak už je to problém a dostáváme se mimo očkovací kalendář dětí, který je v Česku platný," sdělila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

"Zlobí se i rodiče, zlobí se i lékaři, protože jestliže přichází dítě třeba na preventivní prohlídku v 11ti letech, což je nejzazší termín, a vakcína není k dispozici, tak znamená, že je musíme znovu objednat," dodala Cabrnochová.

Stejná situace je pak u rok a půl starých dětí, které už měly být naočkovány proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz