Koronavirus

Těhotné ženy a očkování. SÚKL řekl, jaká rizika se s vakcínou na covid pojí

Těhotné ženy a očkování. SÚKL řekl, jaká rizika se s vakcínou na covid pojí
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Vědci mají nové informace o tom, jak působí mRNA vakcíny proti koronaviru na těhotné ženy. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil nejnovější závěry Evropské lékové agentury (EMA) a vše ukazuje na to, že požehnaný stav žádnou překážkou pro očkování není.

Mnoho těhotných žen se očkování na covid-19 stále brání, přestože jeho nezávadnost odborníci dokázali už v řadě dřívějších studií. EMA jich teď několik přezkoumala a dospěla k závěru, že mRNA vakcíny (Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny) nepředstavují pro nastávající maminky nebezpečí.

Přezkum zahrnoval data o 65 tisících ženách v různých fázích těhotenství. "Tento přezkum neidentifikoval zvýšené riziko těhotenských komplikací, potratů, předčasných porodů ani nežádoucích účinků u nenarozených dětí v době po očkování těhotných žen mRNA vakcínami proti covidu-19," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Vakcíny jsou podle studií při aplikaci během těhotenství co do snížení rizika hospitalizace a smrti stejně účinné jako u ostatních.

Související obsah

"Nejčastější nežádoucí účinky vakcín u těhotných žen se také shodují s nežádoucími účinky v celkové očkované populaci. Patří mezi ně nejčastěji bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice," pokračovala Brunclíková s tím, že jsou obvykle mírné nebo středně závažné a odeznívají nanejvýš do několika dní.

EMA těhotným ženám nebo těm, které početí plánují, očkování doporučuje. "Těhotenství bylo dosud spojováno s vysokým rizikem závažného průběhu onemocnění covid-19, zejména ve druhém a třetím trimestru," vysvětlila léková agentura.

Na hodnocení ostatních vakcín se zatím čeká. "EMA rovněž přezkoumá údaje o dalších registrovaných očkovacích látkách proti covidu-19, jakmile budou k dispozici," uzavřela Brunclíková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz