Zahraničí

Obvinili ho ze zrady Anny Frankové, podle vnučky ale závěry vyšetřovatelů "nesedí"

Vnučka židovského podnikatele Arnolda van den Bergha nemůže uvěřit tomu, že by její dědeček během druhé světové války udal rodinu Anny Frankové gestapu. V závěrech vyšetřovatelů jsou podle ní trhliny, a není tak vyloučeno, že by mohl být nevinný. Dívka, která během skrývání se v Amsterodamu sepsala deník o životě Židů během nacismu, zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře.

Bývalý agent FBI Vince Pankoke tento týden oznámil, že tým složený z vyšetřovatelů, historiků a jiných expertů zjistil, kdo před téměř 80 lety prozradil tajný úkryt rodiny Anny Frankové nacistům. Prohlásil to ve vysílání stanice CBS a pomyslným prstem přitom ukázal na podnikatele Arnolda van den Bergha, bývalého člena Židovské rady, kterou nacisté v roce 1943 rozpustili.

Všichni účastníci tehdy skončili v koncentračních táborech, van den Bergh ale vyvázl. Zůstal v Amsterodamu. Podle vyšetřovatelů zradil rodinu Anny Frankové, aby zachránil sebe a své blízké. Vnučku někdejšího židovského notáře obvinění rozrušilo. Obává se, že pověst rodiny tím byla zničena. Neví, čemu má nyní věřit. Tvrdí však, že v důkazech jsou nesrovnalosti, a zdaleka tak není jisté, že právě její dědeček zradil rodinu Frankových, informuje britský Daily Mail.

Podle vyšetřovatelů podnikatel předal adresy židovských úkrytů, aby zabránil nacistům odvézt jeho příbuzné do koncentračního tábora. Jenže van den Bergh, jeho žena a tři dcery se již v roce 1944 údajně skrývali a nebyli v nebezpečí. Neměl tak žádný důvod prozradit polohu rodiny.

Související obsah

​To ostatně potvrzují i slova rodinného přítele van den Berghů Paula Theelena, jehož Daily Mail vyzpovídal. Jeho dědeček mezi lety 1943 a 1945 ukrýval Arnoldovu nejmladší dceru Anne-Marie. On nyní zůstává v kontaktu s vnučkou. "Tvrdí, že její dědeček zradil Annu Frankovou, aby zachránil svou vlastní rodinu. Ale to jako motiv prostě nesedí. Měl tři dcery a všechny se v té době skrývaly," upozorňuje. "Také se schovával – se svou ženou v Larenu, takže neměl žádnou motivaci. Byl to inteligentní muž," dodává.

Že by byl právě van den Bergh zrádcem, je podle Theelena nepravděpodobné i proto, že v době zadržení rodiny Frankových "už bylo všem jasné, že Němci válku prohrávají". "Proč by se rozhodl zradit jiné Židy, když věděl, že válka brzy skončí?" ptá se.

Tým expertů se rozhodl jednu z největších záhad druhé světové války rozluštit před šesti lety. Používal moderní vyšetřovací technologie včetně počítačových algoritmů, které zjišťovaly spojitost mezi různými lidmi. Za muže, který prozradil tajný úkryt Anny Frankové a její rodiny, nakonec označil právě Arnolda van den Bergha. Podle vyšetřovatelů o údajné zradě věděl i otec Anny, tedy Otto Frank. Informaci měl však prý tajit, protože se mohl obávat další vlny antisemitismu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz