Zahraničí

Vyšetřovatelé odhalili muže, který měl zradit rodinu Anny Frankové

Po 77 letech zjistili vyšetřovatelé, kdo nahlásil rodinu Anny Frankové. Dívka, která zemřela v roce 1945 v nacistickém koncentračním táboře, se s rodinou schovávala dva roky na půdě amsterodamského domu. Její deník je nejznámějším popisem židovského života během nacismu.

Rodinu Anny Frankové měl nahlásit Arnold van den Bergh. Ten byl známým obchodníkem a rodinu měl zradit, aby zachránil svou. Jako žid byl totiž sám v ohrožení. Uvedl to po několika letech vyšetřování bývalý agent FBI Vince Pankoke ve vysílání CBS.

Tým, ve kterém byli kromě Pankokeho historici a další experti, hledal člověka, který rodinu zradil, šest let. Používali moderní vyšetřovací technologie včetně počítačových algoritmů, které zjišťovaly spojitost mezi různými lidmi.

Van den Bergh byl členem Židovské rady, kterou nacisté rozpustili v roce 1943. Její členy poté poslali do koncentračních táborů, van den Bergh ale zůstal v Amsterodamu. 

Související obsah

"Když van den Bergh přišel o všechny ochrany, které zabraňovaly tomu, aby šel do koncentračního tábora, musel nacistům poskytnout něco cenného, o čem věděl, aby ochránil sebe a svou ženu," řekl Pankoke v nedělním pořadu 60 Minutes na CBS.

Tým měl být po tomto zjištění nejdřív šokován tím, že by židovskou rodinu zradil další žid. Věděl to podle nich ale i otec Anny Otto Frank. Informaci měl však tajit, protože se mohl obávat další vlny antisemitismu.

"Musíme si uvědomit, že jeho židovství pouze znamenalo, že byl nacisty umístěn do neudržitelné pozice, aby si zachránil život," prohlásil Pankoke. Podle nizozemského deníku Volkskrant zemřel van den Bergh v roce 1950.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz