Domácí

Farský se nemůže vzdát mandátu poslance. Možná se bude muset vrátit

Jan Farský (STAN) stále zůstává poslancem. Je přitom už v USA a slíbil, že se mandátu vzdá. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ale vzdání mandátu ze Spojených států amerických není jednoduché. Možná se kvůli tomu bude muset Farský vrátit do Česka.

Jan Farský sice prohlásil, že se vzdá mandátu poslance, zatím to ale neudělal. Musí najít nějaký právně správný způsob, jak se mandátu vzdát. "Notářským podpisem v USA není schopen to udělat," řekl v neděli pro CNN Prima NEWS ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Farský nyní zjišťuje, jak vzdání mandátu ze zahraničí funguje. S něčím takovým se totiž nepočítalo. "Myslel, že to udělá z USA. Je to asi velký právní problém," uvedl Blažek. Pokud tedy nenajde jiné řešení, bude se muset vrátit z USA a mandátu se vzdát v Česku osobně.

Související obsah

Farský odletěl do USA na půlroční stáž. Na začátku ledna sice rezignoval na post předsedy poslaneckého klubu hnutí STAN, poslancem ale chtěl zůstat. Následně jej kritizovala opozice i předseda hnutí Vít Rakušan či premiér Petr Fiala (ODS).

Po výzvě předsednictva STAN tedy v noci na čtvrtek oznámil, že se rozhodl mandátu vzdát. "Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN," napsal na twitteru.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz