Koronavirus

Nedělní nárůst případů byl nejvyšší od začátku epidemie. Jak je na tom váš okres?

Za neděli v Česku přibylo bez mála 13 tisíc nově nakažených lidí. Jedná se o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem ale klesá, je nejnižší od konce října. Situace je aktuálně nejhorší v okolí Prahy.

Laboratoře v neděli odhalily 12 889 nových případů onemocnění covid-19, jedná se o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Počet nových infekcí je o zhruba tři a půl tisíce vyšší než předchozí týden a o více než 10 tisíc vyšší než předminulou neděli.

Šíření nákazy koronavirem tak v Česku výrazně zrychluje. U dalších 3 545 testy odhalily reinfekci, tedy opětovnou nákazu. Jedná se ale o suspektivní, respektive nepotvrzené případy.

Za rostoucími čísly s největší pravděpodobností stojí šířící se varianta omikron, která je vysoce infekční. Nicméně aktuální údaje ministerstva zdravotnictví ukazují, že i přes rekordní nárůsty nově nakažených počet pacientů hospitalizovaných s covidem klesá.

Související obsah

​V tuto chvíli jich v nemocnicích leží 1 448, což je nejméně od 28. října. Na začátku prosince přitom bylo s covidem hospitalizovaných přes 7 tisíc lidí. Ve vážném stavu je aktuálně 190 pacientů, tedy zhruba desetina.

Co naopak roste, je poměr počtu nakažených a celkového počtu provedených testů. Zatímco 10. ledna bylo pozitivních testů 16 %, v neděli 23. ledna to bylo téměř 41 %. Provedeno bylo bez mála 52 tisíc testů (antigenních i PCR).

Data zároveň ukazují, že nákaza se výrazně šíří mezi dětmi a mladými lidmi. V souvislosti s tím například hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) upozorňuje na zátěž škol a důležitost distanční výuky.

"Nerozumím sveřepému trvání na zachování prezenční výuky ve školách. Dramaticky chybí učitelé i žáci. Důsledkem jsou zmatky, které s kvalitním vzděláním nemají nic společného," napsal na twitteru.

Nejhorší epidemická situace panuje ve středočeských okresech Praha-východ, kde je 2 781 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní, a Praha-západ (2 772), které následuje Praha (2 379).

Nákaza v okresech ČR (za posledních 7 dní) Zdroj: MZČR

Tři scénáře, jak to bude s covidem dál:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz