Česká Evropa

EU šlape na paty Facebooku. Nesmí utlačovat menší firmy, říká eurokomisařka

Do Prahy v pondělí dorazila výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která poskytla rozhovor pro TN LIVE. Zdůraznila v něm, že velké společnosti, jako je Meta (dříve Facebook) nebo Google nesmí utlačovat menší firmy. Vestagerová se odpoledne sešla také s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti).

Třiapadesátiletá dánská politička má na starosti přípravu Evropy na digitální věk a je také komisařkou pro hospodářskou soutěž. "EU byla založená na myšlence, že lidé jsou na prvním místě. Nejen ti, kteří jsou u moci. A to platí i pro digitální ekonomiku. Malé společnosti nesmí být znevýhodněné," popsala svou agendu Vestagerová v rozhovoru pro TN LIVE.

"Aktuálně se zabýváme prvním případem, který se týká Facebooku, který znesnadňuje inzerci menším společnostem. Každý by měl mít příležitost se uplatnit. Bylo by dobré vědět, co vše zaškrtáváme, když udělujeme těmto společnostem svůj souhlas," uvedla Vestagerová.

Související obsah

Eurokomisařka vyzdvihla automobilový průmysl v České republice a pochválila české univerzity. Vyzvala ale mladé lidi k tomu, aby se ještě více vzdělávali v oblasti digitalizace.

Vestagerová se v pondělí odpoledne sešla také s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti), který uvedl, že je v současné době pro Evropskou unii důležité řešit kybernetickou bezpečnost. "Naše diskuze s panem ministrem byla skvělá. Myslím si, že důvodem toho, proč naše diskuze byla tak skvělá je to, že sdílíme základní témata. Jedním z takových témat je digitalizace, která by měla sloužit všem občanům, ať už v sektorech vládních, zdravotních tak i v sektoru dopravy," uvedla po jednání Vestagerová.

Tisková konference ministerstva pro místní rozvoj: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz