Zahraničí

Tálibán jedná se západními diplomaty v Norsku. Chtějí odvrátit humanitární krizi

Vyslanci radikálního hnutí Tálibán jednají v norském Oslu se západními diplomaty. Je to vůbec poprvé od srpnového převzetí moci v Afghánistánu, kdy se vydali na oficiální návštěvu. Vyslanci Tálibánu chtějí zajistit pro strádající Afghánce humanitární pomoc. Na programu je mimo jiné i diskuse o lidských právech.

Na letišti v neděli přistálo soukromé letadlo s tálibánskou vládou. Let a celý průběh jednání zaplatila norská vláda. Policejní vozy pak doprovodily kolonu s představiteli Tálibánu do hotelu, který se nachází na severozápadě Osla.

Na první pohled to vypadalo jako příjezd standardních politiků. Rozdíl je v tom, že vládu Tálibánu neuznává žádná země světa. Proti příjezdu vyjednavačů  protestují lidé v centru Osla.

"Ta zpráva je jednoduchá. Tálibán se nezměnil. Přijde mi, že mezinárodní společenství chce tímhle říct, že teď už je hnutí jiné. Ale není. Nejsou umírnění. Máme v Afghánistánu přátele a rodiny. Ti nám říkají, že je to stále stejné. Jsou stejně brutální jako v roce 2001 a před tím," myslí si Afghánec žijící v Norsku.

Související obsah

​I přes odpor části veřejnosti ale někteří účastníci hovoří o proběhlých jednáních jako o úspěchu. Dokonce prý došlo k prolomení ledů. Na program třídenních rozhovorů je zařazeno zajištění humanitární pomoci, dodržování lidských práv i podmínky pro život žen v zemi.

"Věříme v roli žen, ale každá země má svou vlastní kulturu, která je daná zákony a náboženskými hodnotami. I přesto jim ale nikdo nemůže upírat práva. Naše vláda se jim rozhodně bude snažit takové prostředí zajistit, aby se mohly podílet na obnově své země," řekl ministr zahraničí hnutí Tálibán Shafi Azam.

Že by mohlo dojít k uznání radikální vlády, norská ministryně zahraničí odmítá. Rozhovory jsou podle ní důležité proto, aby se zabránilo hrozící humanitární katastrofě.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz