Domácí

Omikron v Česku dominuje v 95 % případů. Testy odhalily i další variantu

Omikron v Česku dominuje v 95 % případů. Testy odhalily i další variantu
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Epidemiologická situace se v poslední době výrazně zhoršuje zejména v počtech nových případů. Podle odborníků je to zejména kvůli šíření varianty omikron. Ta v Česku dominuje, v předchozím týdnu tvořila 95 % pozitivních vzorků. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ).

"V období od 16. 1. do 23. 1. 2022 má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data z 83 685 provedených testů diskriminační PCR z 90 laboratoří. Omikron podle těchto testů už prakticky vytlačil deltu a její subvarianty," uvedl Státní zdravotní ústav.

Podíl varianty omikron podle SZÚ přesahuje v České republice 95 % všech provedených PCR testů. "V ČR bylo za posledních 14 dnů zachyceno 232 157 SARS-CoV-2 pozitivních osob, s denním průměrem přibližně 16 583 případů, což představuje 14denní incidenci 2 169 na 100 tisíc obyvatel. Za uvedené období je nahlášeno 2 177 hospitalizací," doplnili experti.

Související obsah

PCR testy navíc zachytily variantu BA.2 dominující v Dánsku a Švédsku. Tento typ byl původně popsán 6. prosince jako subvarianta omikronu. Nakonec se však podle SZÚ ukázalo, že příbuzné tyto varianty nejsou.

Dosud byla tato mutace prokázána v Česku pouze v jednom případě, a to v prosinci na Ostravsku. Nyní se objevila ve 173 případech.

"Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou. Na podrobnější závěry je zatím příliš brzy, je třeba vyhodnotit více dat," sdělila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Pojišťovny řadí covid-19 mezi rizikové nemoci. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz