Zahraničí

Kvůli napětí na Ukrajině uvedly USA do zvýšené pohotovosti 8 500 vojáků

Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl do zvýšené pohotovosti až 8 500 vojáků, kteří by v případě potřeby mohli být nasazeni, uvedl v pondělí Pentagon. Opatření by mělo v době vyhrocené situace na východní Ukrajině přispět k uklidnění spojenců NATO, uvedla agentura AP.

Podle vyjádření tiskového mluvčího Pentagonu Johna Kyrbiho zatím nebyla učiněna žádná konečná rozhodnutí o rozmístění. Řekl, že cílem rozkazu je zajistit, aby USA byly připraveny reagovat, pokud se na NATO rozhodne nasadit své síly.

Napětí mezi Ruskem a Západem v pondělí zesílilo kvůli obavám, že Moskva plánuje invazi na Ukrajinu, přičemž NATO nastínilo potenciální rozmístění vojsk a lodí, Británie uvedla, že stáhne některé diplomaty z Kyjeva a Irsko odsoudilo nadcházející ruské vojenské cvičení u svého pobřeží jako nevítané.

Související obsah

Podle AP prohlášení západní aliance shrnulo kroky, které již členské země oznámily, ale jejich opakování pod vlajkou NATO se zdálo být zaměřeno na prokázání jejího odhodlání. Bylo to jen jedno z řady oznámení, která ukazují, že Západ stupňuje svou rétoriku v informační válce, která doprovázela patovou situaci na Ukrajině.

Rusko shromáždilo v blízkosti ukrajinských hranic odhadem 100 000 vojáků a požadovalo po NATO jednak slib, že Ukrajina nikdy nebude členem Severoatlantické aliance, a dále omezení dalších akcí, jako je rozmístění aliančních vojsk v zemích bývalého sovětského bloku. Některé z nich, stejně jako jakýkoli příslib trvale neumožnit Ukrajině členství v alianci, jsou pro NATO nevýhodou – vytvářejí zdánlivě neřešitelnou patovou situaci, o níž se mnozí obávají, že může skončit pouze válkou.

Česká diplomacie má na Ukrajině desítky lidí. Zatím je tam nechá:

 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz