Domácí

Termín podání daňového přiznání se blíží. Spočítejte, kolik zaplatíte. KALKULAČKA

Termín podání daňového přiznání se blíží. Spočítejte, kolik zaplatíte. KALKULAČKA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Také v letošním roce nás čeká tradiční přiznávání daní. Termín pro odevzdání přiznání za rok 2021 je 1. dubna. Přestože tedy zbývá ještě dostatek času, už nyní si na kalkulačce můžete spočítat, kolik budete platit.

Za většinu zaměstnanců podává roční zúčtování a platí daň z příjmů zaměstnavatel. Daňové přiznání si však musíte podat sami v případě, že jste měli příjem z několika zaměstnání, podnikáním si vydělali více než 15 tisíc korun nebo jste pracovali v zahraničí.

Přestože ještě zbývá dost času na podání daňového přiznání, už nyní si můžete spočítat, kolik na daních zaplatíte i ušetříte. Stačí jen vyplnit některé náležitosti, jako jsou příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronajímání. Je potřeba doplnit také nezdanitelné záležitosti v případě, že nějaké máte. Jedná se například o dary, členské příspěvky nebo penzijní připojištění.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik budete muset za rok 2021 zaplatit na dani z příjmů:

Slevy

Standardně se daň vypočtená za rok 2021 snižuje o slevy. Tou základní je sleva na poplatníka, která činí 27 840 korun. Nárok na ni mají všichni poplatníci (podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci či matky na mateřské), kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy.

V letošním roce se navíc sleva zvýšila a bude činit 30 840 korun. Změna platí od 1. ledna 2022, do ročního zúčtování se to ale promítne až v příštím roce za zdaňovací období 2022.

Uplatnit je možné také slevu na manžela nebo manželku ve výši 24 840 korun. Je však potřeba žít ve stejné domácnosti a dotyčný nebo dotyčná nesmí mít vlastní příjem, který v loňském roce přesáhl 68 tisíc korun.

Související obsah

Základní sleva na invalidu činí 2 520 korun, rozšířená poté 5 040 korun. Sleva pro držitele průkazu ZTP/P je ve výši 16 140 korun. Využít je možné také slevu na studenta ve výši 4 020 korun v případě, že se poplatník soustavně připravuje na své budoucí povolání studiem, a to až do dovršení 26 let. U prezenční formy doktorského studia je možné slevu uplatňovat až do dovršení 28 let.

Z daně je možné odečíst také slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení (zpravidla se jedná o mateřské školy). Maximální výše slevy odpovídá minimální mzdě, která v roce 2021 činila 15 200 korun.

Lidé mohou využít také daňové zvýhodnění na dítě, které se v letošním roce zvedlo. Vyživované dítě musí s poplatníkem žít ve společné domácnosti. Sleva činí 15 204 korun ročně na jedno dítě, u druhého dítěte 22 320 korun a u třetího 27 840 korun.

Termíny

Daňové přiznání je potřeba odevzdat do 1. dubna 2022. Podle daňového řádu je totiž nutné přiznání podat do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Související obsah

V případě, že vám přiznání k dani zpracovává daňový poradce, termín odevzdání je stanovený na 1. července 2022.

Přiznání je možné podat také elektronicky. Termín je 2. května 2022. Je však nutné upozornit, že v současné době probíhá aktualizace databáze formulářů, není tak momentálně možné zpracovat ani odeslat formulář za zdaňovací období 2021.

"Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 ve stanoveném formátu a struktuře bude umožněno v průběhu února 2022, a to zveřejněním nového formuláře (a příslušných XSD schémat)," upozornila na webu Finanční správa.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz