Středočeský kraj

Pracovní karanténa v praxi. Ve Středočeském kraji ji zavedly první nemocnice

Rychlé šíření omikronu v Česku dopadá i na zdravotnictví. První nemocnice ve Středočeském kraji se proto rozhodly zavést pracovní karanténu pro několik svých pracovníků. Informovala o tom hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Ve Středočeském kraji je aktuálně 405 zdravotníků nakažených covidem-19. První nemocnice v kraji proto zavedly pracovní karanténu. "V Nemocnici Kolín je 63 zaměstnanců nemocných či v karanténě. Pracovní karanténu má osm," uvedla na twitteru hejtmanka Pecková.

V příbramské nemocnici má pracovní karanténu 14 zaměstnanců, v Nemocnici Slaný pak jeden zaměstnanec. Podle Peckové jsou v pracovní karanténě nezbytní zaměstnanci, bez kterých by byl provoz zařízení ohrožen. 

Související obsah

"Jsou to bezpříznakové osoby, které mohou na pracovišti pracovat za přísných hygienických opatření. Vše řešeno s příslušnou hygienickou stanicí," dodala Pecková. Pracovní karanténa je nástroj, který mohou výjimečně využívat pouze pracovníci ve zdravotnictví a v sociálních službách, kteří přijdou do kontaktu s nakaženou osobou.

Podle ředitele Nemocnice Příbram by provoz zařízení bez klíčových pracovníků, kteří mohou mít pracovní karanténu, byl obtížný. "V nějaké podobě to v minulosti fungovalo. V rámci pracovní karantény je zaměstnanec určen vedoucím pracovníkem jako nenahraditelný a je nezbytné, aby byl na pracovišti," vysvětlil TN LIVE ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Související obsah

Takový pracovník musí mít negativní výsledek testu a být bezpříznakový. "Ale má rodinného příslušníka doma, který je pozitivní. V tom případě je denně testován a je mu nařízeno ve spolupráci s hygienou, aby šel do práce," řekl Holobrada.

Potřeba využívat pracovní karanténu by mohla podle Holobrady v dalším období narůstat. "Existence covidárií nějakým způsobem jaksi váže část pracovníků, kteří jsou na jiných stanicích, v jiných odbornostech. Až covidária přestanou, tak to bude mít efekt možnost rozjet zase operativu a veškerou péči v maximálním výkonu. Pak možná budeme muset přistoupit daleko více k pracovním karanténám," uvedl Holobrada.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz