Domácí

Dva testy na protilátky ukázaly páru rozdílné výsledky. Prymula to vysvětlil

Dva testy na protilátky ukázaly páru rozdílné výsledky. Prymula to vysvětlil
Zdroj: PATRIK UHLÍŘ / MAFRA / Profimedia

Mladý pár se nechal v dobré víře otestovat na protilátky proti covidu-19. V rozmezí dvou dnů jim ze dvou různých laboratoří přišly naprosto rozdílné výsledky. Na to, jak je to možné, se redakce TN.cz zeptala epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Mnoho lidí zajímá hladina protilátek proti covidu-19 v krvi, a proto se vydávají do odborných laboratoří po celém Česku. To je i případ mladého páru z Jihočeského kraje. Poté, co se muž a žena nechali otestovat, se nestačili divit.

Nejprve se rozhodli navštívit první laboratoř, kde jim odebrali krev. Odtud je výsledky potěšily. Žena měla hodnotu 954,7 AU/mL. Muži zjistili hodnotu o něco nižší, tedy 707,6 AU/mL. Oba výsledky odpovídají vysoké hodnotě protilátek. Ta jen potvrzuje názor páru, že podle příznaků onemocnění covid-19 prodělali.

O den později 21. ledna si nechali znovu odebrat krev v jiné laboratoři. V této laboratoři muži naměřili hodnotu 47 AU/mL. Ženě, která měla první výsledek nadprůměrně vysoký, naměřili pouze 126 AU/mL.

Navzdory tomu, že v obou laboratořích provedli testování na dlouhodobé protilátky typu IgG, které mají v těle přetrvat mezi 10 až 12 měsíci, nelze srovnávat jejich výši. Každá laboratoř totiž výsledky stanovuje jinou metodou.

Přestože existuje mezinárodní jednotka BAU stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), ve které by měl být výsledek srovnatelný nezávisle na použité metodice, laboratoře v ní výsledky neuvádí. "Výsledky v jednotkách AU/mL, neboli libovolné jednotky (arbitry units), jsou už dle názvu neporovnatelné mezi jednotlivými výrobci, pokud nejsou navázány na jednotný WHO standard," upřesnil ředitel i&i Prague Jiří Moos.

Související obsah

Podle epidemiologa Romana Prymuly záleží, jaké metody daná laboratoř používá. "Výsledky by ale měly být do jisté míry srovnatelné. Laboratoř si musí stanovit, jaké jsou hladiny standardního vyšetření. Tam ale k rozdílům dojít může," řekl Prymula.

Pusťte si úryvek z telefonického rozhovoru s epidemiologem Romanem Prymulou:

Rozdílné protilátky

Lidé výsledkům často nerozumí a rozhodují se podle výše hladiny protilátek. Takové rozhodování je ale nesmyslné. "Záleží také na tom, jaké konkrétní protilátky se testovaly. To, že jsou jednotky identické, znamená, že metoda byla podobná, ale nemusely se testovat stejné protilátky. Záleží, jak jsou laboratoře kvalitní, protože testování protilátek se v dnešní době věnuje kde kdo. Výsledky tudíž může ovlivnit celá řada faktorů. Je třeba si také uvědomit, že se nejedná o testování jednoho typu protilátky. Je to směs 20 různých protilátek. Pak záleží, které konkrétně ta metoda detekuje. Jsou laboratoře, které detekují panel protilátek, kde jich mají třeba deset, a pro každou z nich stanovují hladinu a všechno to jsou protilátky třídy G," objasnil Prymula.

Protilátky už nic neznamenají

Pokud máte v plánu nechat si zjistit protilátky ve vašem těle, výsledky vám mohou být k ničemu. "Dnes je iluzorní z těchto výsledků vycházet. Prvním důvodem je to, že na variantu omikron příliš nefunguje. Zjišťování protilátek mělo význam v době, kdy u nás převládala nákaza variantou delta. Tehdy se dalo říct, že lidé, kteří nebyli očkovaní a prodělali onemocnění, tak byli vlastně chráněni, to význam mělo. V tuto chvíli, kdy v Česku převládá varianta omikron, je výpovědní hodnota velmi omezená," vysvětlil Prymula.

Podívejte se do galerie na výsledky testů z laboratoří: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz