Koronavirus

Epidemická křivka prudce stoupá. Ve středu přibylo skoro 55 tisíc nakažených

Šíření covidu-19 v posledních dnech prudce zrychlilo. Ve středu přibylo přes 54 tisíc nově nakažených. Tři dny po sobě tak ministerstvo zdravotnictví eviduje nejvyšší nárůst počtu případů od začátku epidemie. Zaznamenáno bylo navíc téměř 5 tisíc nepotvrzených reinfekcí.

Epidemie omikronu se Českem šíří jako přívalová vlna. Ve středu přibyl více než dvojnásobný počet nakažených oproti minulému týdnu. Ministerstvo zdravotnictví za středu eviduje 54 685 potvrzených případů, třetí den po sobě tak epidemie zlomila rekord. V úterý přibylo přes 39 tisíc nově nakažených, v pondělí přes 30 tisíc.

V tabulce níže se můžete podívat na srovnání středečních nárůstů v uplynulých týdnech.

Datum (středa) Počet potvrzených případů
26. ledna 54 685
19. ledna 26 001
12. ledna 11 454
5. ledna 7 384
29. prosince 6 155
22. prosince 7 695
15. prosince 11 617

Ministerstvo zdravotnictví zaznamenává také suspektní, tj. nepotvrzené reinfekce, kterých za středu bylo 4 945. Neověřeně tak přibylo téměř 60 tisíc případů nákazy. Odborníci nicméně předpokládají, že skutečná čísla jsou ještě daleko vyšší vzhledem k tomu, že mnoho lidí o své nákaze ani neví.

Z celkového počtu provedených testů mělo ve středu pozitivní výsledek téměř 50 %. "Vývoj varianty omikron odpovídá predikcím, na základě kterých vláda rozhodovala. Očekáváme, že pandemie během příštího týdne dospěje k vrcholu," vyjádřil se tento týden k epidemickému vývoji premiér Petr Fiala (ODS).

Oproti úterý sice prudce přibylo nakažených, lehce ale klesl počet pacientů hospitalizovaných s covidem. V nemocnicích jich nyní leží 1 879 (o 37 méně než v úterý), z nichž 201 je ve vážném stavu. Podle údajů ministerstva ve středu zemřelo s covidem sedm lidí.

Související obsah

​I přes rychle se šířící nákazu vláda odmítá plošné uzavření škol. "Dnes (v úterý, pozn. red.) jsme ve Sněmovně schválili rozšíření ředitelského volna o 10 dnů. Ředitelé díky němu získají manévrovací prostor k tomu, aby zvládli případné zhoršení epidemické situace v jejich škole. Návrh nyní míří do Senátu," oznámil začátkem týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Co se týče situace v okresech, nejhorší je stále ve středních Čechách. V okrese Praha-západ připadá na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní 2 551 nakažených, v okrese Praha-východ 2 452. Následuje je Praha s 2 179 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Covid v okresech ČR (27. 1.) Zdroj: MZČR

​Ve středu vláda rozhodla, že po prodělání covidu nebude muset člověk příštích 30 dní do karantény ani na test. "Když měl člověk pozitivní PCR test a byl v izolaci, tak je tento člověk defacto bez rizika, že se nakazí. Je nulové riziko, že by měl vážný průběh," vysvětlil Válek.

Více informací ke středečnímu jednání vlády se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz