Zahraničí

Svět si připomíná oběti holokaustu. Může se opakovat, varuje historik Holý

Svět si ve čtvrtek připomíná Mezinárodní den obětí holokaustu. Ten připadá každý rok na výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V Evropském parlamentu se uskutečnil vzpomínkový ceremoniál, kterého se účastnili přední politici Evropské unie.

Datum 27. ledna je v kalendáři zapsáno jako Mezinárodní den obětí holokaustu. Památku obětí zavražděných nacistickým režimem za druhé světové války si bude připomínat celý svět. Evropská unie v tomto ohledu není výjimkou.

Mezinárodní den obětí holokaustu byl oficiálně vyhlášen OSN 1. listopadu 2005. Valné shromáždění vybralo 27. leden, protože v ten den byl v roce 1945 sovětskou armádou osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Od osvobození letos uběhlo 77 let.

Související obsah

Ceremoniál zahájila svým proslovem nová předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. "Evropský parlament bude vždy stát na straně respektu a lidské důstojnosti. Nikdy nebude mlčet," zdůraznila Metsolová. Ve své řeči varovala před rostoucí vlnou antisemitismu v Evropě.

Po proslovu následovalo hudební intermezzo. U příležitosti hráli hudebníci, kteří jsou sami potomky osob pronásledovaných nacisty.

Svůj prostor dostala také Margot Friedländerová, která přežila holokaust. Zavzpomínala na lidi, kteří jí pomohli a ukrývali, než ji odvezli do Terezína, kde se poprvé setkala s vězni v Osvětimi. "Člověk nebyl schopen odlišit živé od mrtvých," popisovala Friedländerová osvětimské vězně. 

Zdůraznila také důležitost lidskosti a jaká zvěrstva mohou napáchat lidé, kteří jiným jejich lidství upřou. "I nyní musíme být bdělí. Nenávist a rasismus nesmí být posledním slovem dějin," zakončila Friedländerová svůj projev. Vzpomínkovou akci zakončil parlament minutou ticha.

Související obsah

Památku obětem holokaustu uctil i český prezident Miloš Zeman. "Nikdy nesmíme zapomenout!" citoval na twitteru prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

Holokaust byl jednou z největších genocid lidských dějin. Za období druhé světové války nacisté systematicky vyvražďovali v koncentračních táborech skupiny obyvatel, které považovali za nežádoucí. Těmito tábory byla například Osvětim, Treblinka, Buchenwald nebo český Terezín.

V rámci holokaustu se nacisté zaměřili především na Židy, Slovany, Romy, homosexuály, hendikepované, politické vězně a válečné zajatce. Dohromady v táborech zahynulo přes 17 milionů lidí, z toho šest milionů Židů a až devět milionů sovětských občanů a vojáků. 

"Holokaust je něco, co se v minulosti opakovalo a může se opakovat. Spojení nenávisti a agrese je něco, s čímž se setkáváme i dnes a oslabuje nás to," varoval v pořadu TN LIVE šéf centra pro studium holokaustu a židovské kultury Jiří Holý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz