Svět si ve čtvrtek připomíná Mezinárodní den obětí holokaustu. Ten připadá každý rok na výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V Evropském parlamentu se uskutečnil vzpomínkový ceremoniál, kterého se účastnili přední politici Evropské unie.
Datum 27. ledna je v kalendáři zapsáno jako Mezinárodní den obětí holokaustu. Památku obětí zavražděných nacistickým režimem za druhé světové války si bude připomínat celý svět. Evropská unie v tomto ohledu není výjimkou.
Mezinárodní den obětí holokaustu byl oficiálně vyhlášen OSN 1. listopadu 2005. Valné shromáždění vybralo 27. leden, protože v ten den byl v roce 1945 sovětskou armádou osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Od osvobození letos uběhlo 77 let.
Související obsah
Ceremoniál zahájila svým proslovem nová předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. "Evropský parlament bude vždy stát na straně respektu a lidské důstojnosti. Nikdy nebude mlčet," zdůraznila Metsolová. Ve své řeči varovala před rostoucí vlnou antisemitismu v Evropě.
Po proslovu následovalo hudební intermezzo. U příležitosti hráli hudebníci, kteří jsou sami potomky osob pronásledovaných nacisty.
Svůj prostor dostala také Margot Friedländerová, která přežila holokaust. Zavzpomínala na lidi, kteří jí pomohli a ukrývali, než ji odvezli do Terezína, kde se poprvé setkala s vězni v Osvětimi. "Člověk nebyl schopen odlišit živé od mrtvých," popisovala Friedländerová osvětimské vězně.
Zdůraznila také důležitost lidskosti a jaká zvěrstva mohou napáchat lidé, kteří jiným jejich lidství upřou. "I nyní musíme být bdělí. Nenávist a rasismus nesmí být posledním slovem dějin," zakončila Friedländerová svůj projev. Vzpomínkovou akci zakončil parlament minutou ticha.
Související obsah
Památku obětem holokaustu uctil i český prezident Miloš Zeman. "Nikdy nesmíme zapomenout!" citoval na twitteru prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
27. 1. 2022 - Mezinárodní den památky obětí holocaustu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 27, 2022
Nikdy nesmíme zapomenout!
We shall never forget!
Prezident České republiky ?? Miloš Zeman#NotOnMyWatch @EJAssociation pic.twitter.com/6mTUeD5SUg
Holokaust byl jednou z největších genocid lidských dějin. Za období druhé světové války nacisté systematicky vyvražďovali v koncentračních táborech skupiny obyvatel, které považovali za nežádoucí. Těmito tábory byla například Osvětim, Treblinka, Buchenwald nebo český Terezín.
V rámci holokaustu se nacisté zaměřili především na Židy, Slovany, Romy, homosexuály, hendikepované, politické vězně a válečné zajatce. Dohromady v táborech zahynulo přes 17 milionů lidí, z toho šest milionů Židů a až devět milionů sovětských občanů a vojáků.
"Holokaust je něco, co se v minulosti opakovalo a může se opakovat. Spojení nenávisti a agrese je něco, s čímž se setkáváme i dnes a oslabuje nás to," varoval v pořadu TN LIVE šéf centra pro studium holokaustu a židovské kultury Jiří Holý.