Koronavirus

Nechytili jste covid-19, i když vaše okolí ano? Vědci už mají vysvětlení

Nechytili jste covid-19, i když vaše okolí ano? Vědci už mají vysvětlení
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Případy, kdy se jedinec nenakazí covidem-19, i když ostatní v jeho okolí ano, bývají vcelku obvyklé. Nejnovější studie skupiny vědců z celého světa nyní odhalila, jak je možné, že člověk i přes vystavení se viru zůstává stále negativní.

Scénář je povětšinou stejný – někdo má pozitivní test na covid-19, ale i přesto jeden nebo více členů jeho domácnosti je stále nadále negativní. Takovéto případy navíc nejsou nijak neobvyklé. Na důvod, proč se tak děje, se zaměřil tým vědců, který nyní svoje poznatky zveřejnil v prestižním časopise Nature.

Odpověď podle odborníků může spočívat v tom, že lidé už byli v minulosti vystaveni jiným koronavirům, které jim umožnily vytvořit paměťové imunitní buňky, zvané také T-lymfocyty, které zajišťují právě ochranu proti SARS-Cov-2 způsobující onemocnění covid-19.

Související obsah

​Studie sledovala 52 kontaktů mezi nakaženými covidem-19 v různých domácnostech. Cílem bylo zachytit nejranější bod, kdy se u těchto lidí vyvinula imunitní odpověď na virus SARS-Cov-2.

Koronavirus je totiž velmi široký pojem, který kromě toho, že způsobuje covid-19, zahrnuje i další nepřeberné množství virů. Mnoho běžných nemocí, jako je nachlazení nebo rýma, jsou právě způsobeny koronaviry.

Ačkoliv koronaviry způsobují různá onemocnění a každý z nich se chová jinak, mají některé společné vlastnosti, což umožňuje imunitním buňkám rozpoznat různé varianty a připravit tak tělo právě na boj s nimi. Člověk se tak i přes kontakt s nakaženým nenakazí.

EMA schválila nový lék na covid-19. Je účinný i proti omikronu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz