Domácí

Poslanci měli další schůzi. Ke korespondenční volbě se nedostali

Poslanecká sněmovna se sešla i v pátek. Během schůze měla na programu i senátní předlohu o korespondenčním hlasování ve volbách pro Čechy žijící v zahraničí. Poslanci se bodem měli zabývat už ve čtvrtek, ale jeho projednávání zablokoval především Tomio Okamura (SPD), který využil přednostního práva ke kritice vlády. Hnutí SPD v pátek ve Sněmovně uvedlo, že korespondenční volbu ze zahraničí bude obstruovat stejně jako novelu pandemického zákona.

Sněmovna na páteční schůzi potvrdila exministryni Kláru Dostálovou (ANO) jako novou předsedkyni správního výboru, bývalého ministra Lubomíra Metnara (ANO) pak jako nového předsedu branného výboru.

Poslanci se v pátek měli věnovat také senátní předloze o korespondenčním hlasování, do programu ji zařadili jako pátý bod. Nakonec ji ale projednat nestihli a po 13. hodině páteční schůze skončila.

Související obsah

Hnutí SPD ve čtvrtek avizovalo, že bude předlohu obstruovat. "Na rovinu říkám, že hnutí SPD má zájem obstruovat dva vaše zákony, které jsou pro tuto zemi a pro společnost škodlivé. Za prvé je to pandemický zákon, který budeme obstruovat, který je bezprecedentním útokem na svobodu lidí v této zemi. A pak je to korespondenční volba, která dává obrovské možnosti k manipulaci s volbami," vzkázal koalici Radim Fiala, který je šéfem poslaneckého klubu SPD.

Senátní předloha by umožnila Čechům žijícím v zahraničí volit poštou. Pro Čechy v cizině by tak bylo jednodušší využít svoje volební právo, nemuseli by jezdit na mnohdy stovky kilometrů vzdálený úřad.

Související obsah

Pokud nyní Češi žijící v zahraničí chtějí volit, musí být zapsáni na speciální seznam voličů, nebo si vyřídit volební průkaz a v době voleb se na konzulární úřad dostavit osobně a odevzdat hlasovací lístek tam.

​Kritici návrhu se obávají především manipulování s hlasy. Proti návrhu se hnutí SPD vyjadřovalo už dříve. Hlasování poštou považuje za zneužitelné, lehce padělatelné a proti principům demokracie. 

 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz