Domácí

Nestihli jste Milostivé léto? Nezoufejte, chystá se další akce pro oddlužení lidí

Milostivé léto, které umožnilo statisícům dlužníků ukončení exekucí a splacení dluhu, končí. Ti, kteří akci nestihli, si ale nemusí zoufat. Ve spolupráci s exekutorskou komorou připravuje ministerstvo spravedlnosti druhé kolo, které by mohlo proběhnout ve druhé polovině letošního roku.

Akce Milostivé léto, která měla zbavit lidi dluhů u veřejných institucí, a to bez úroků, pokut a dalších plateb, měla trvání do 28. ledna. Od pátku už tak dlužníci dluhové amnestie nebudou moci využít. Pokud jste ji nestihli, stále máte naději na snadné zbavení se exekuce a umoření dluhu.

Hovoří se totiž o pokračování a podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného na tom panuje koaliční shoda. "Parametry chceme projednat se všemi včetně exekutorské komory či Člověka v tísni. Vyjasnili jsme si naše představy a ministerstvo spravedlnosti již připravuje legislativní řešení," uvedl Výborný ve čtvrtek.

Podle oficiálního webu Milostivého léta by druhé kolo akce mělo proběhnout zřejmě ve druhé polovině letošního roku. Zároveň se na webu zdůrazňuje, že se to opět bude týkat jen dluhů u veřejných institucí, tedy úřadů, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků atd.

"Je však možné, že se někteří soukromí věřitelé opět připojí dobrovolně," píší organizátoři akce. Do prvního Milostivého léta se zapojilo například několik bankovních institucí, mezi nimi Komerční banka, Moneta nebo Home Credit.

Související obsah

​"Naše nabídka na oddlužení klientů je časově ohraničená, stejně jako u Milostivého léta vůči státním institucím začíná 28. října 2021 a končí 28. ledna 2022, kdy vyhodnotíme, zda klient u konkrétní smlouvy splnil podmínky a zbylý dluh odepíšeme a vůči klientovi bude ukončena naše exekuce," uvedl v říjnu přes spuštěním akce ředitel Home Creditu Martin Popík.

Pokud jste zaplatili dlužnou jistinu a poplatek ve výši 908 korun do 28. ledna, pak by exekuce měla být zastavena. "Vzhledem k velkému množství žádostí je však možné, že zpracování bude exekutorovi nějakou dobu trvat. Pokud nedostanete informaci o ukončení exekuce do 30 dnů od provedení platby, kontaktujte exekutora telefonicky či e-mailem," radí web Milostivého léta.

Související obsah

​Například exekutorský úřad v Prachaticích požádalo o odpuštění exekuce přes 1 300 lidí. Uhradili podle něj dohromady více než devět milionů korun a bylo jim odpuštěno přes 20 milionů.

"Milostivé léto končí právě dnes, nicméně zpracování žádosti obvykle nějaký čas zabere. Přesto za Exekutorský úřad Prachatice garantuji, že udělám vše pro to, abychom stihli vyřídit všechny žádosti, které k nám doputují ještě dnes do konce úředních hodin. To znamená do 14:30 hod," slíbil soudní exekutor Kamil Košina.

Milostivé léto: Jak zacházet s penězi jako dluhy?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz