Domácí

Skoro dva miliony korun. Tolik stát zaplatil za sociální sítě Schillerové

Skoro dva miliony korun. Tolik stát zaplatil za sociální sítě Schillerové
Alena Schillerová | Zdroj: TV Nova

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je svou zálibou v sociálních sítích známá. Během působení v úřadu se na nich prezentovala profesionálními fotografiemi i videi. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy se teď podařilo zjistit, že ministerstvo financí kameramanovi a fotografovi Schillerové zaplatilo 1,93 milionu korun ze státního.

Několik příspěvků denně, profesionálně upravené fotografie i videa. Tak vypadaly sociální sítě bývalé ministryně financí v době, kdy ještě působila v úřadu. Prezentace Aleny Schillerové na jejích účtech, obyčejné ženské z Brna, jak o sobě v jednom příspěvku píše, stála ministerstvo financí skoro dva miliony korun.

"Ministerstvo financí vám sděluje, že za období 23. září 2020 až 30. listopadu 2021 byly náklady na platy a odměny obou referentů v souhrnu 1 930 769 Kč (bez odvodů)," napsal Seznam Zprávám po opakovaných urgencích Miloš Nagy z kanceláře státního tajemníka.

Související obsah

Suma je shrnutím platů a odměn fotografa Davida Šedivého a kameramana Jakuba Konečného, které podle Seznam Zpráv Schillerová na ministerstvu nechala zaměstnat, aby ji fotili a natáčeli. Šedivý nastoupil v lednu 2021 a Konečný v září 2020. Oba z resortu odešli v listopadu na vlastní žádost poté, co hnutí ANO prohrálo říjnové volby do Poslanecké sněmovny a premiérem se stal Petr Fiala (ODS).

Alena Schillerová se redakci TN.cz vyjádřila k pohádkovému platu obou mužů. "Chtěla bych vysvětlit, že celý tiskový odbor měl asi 10 až 12 lidí. Byli tam zaměstnaní jako referenti i fotograf a kameraman, kteří toto primárně ovládali. Samozřejmě dělali i něco jiného. Celý tiskový odbor měl za úkol prezentovat práci ministerstva financí, vysvětlovat ji lidem. Rozpočet, daně a covidové věci. Lidé tomu příliš nerozumí. Snažili se to vysvětlovat lidem," vyjádřila se Schillerová

"Komunikovat na sociálních sítích je důležité stejně jako v každých jiných médiích. Ale nikdo z těchto dvou pánů mi Instagram ani Facebook nedělal. Ty peníze byl jejich plat včetně odměn. Nevím, mám to z veřejně dostupného zdroje. Platy na ministerstvech se řídí podle tabulek," řekla Schillerová. 

Na otázku, zda si za svým tvrzením, že se o sociální sítě stará sama, odpověděla následovně. "Znova upozorňuji, nevedli můj instagram ani facebook. Podíleli se na práci tiskového odboru, kde bylo 10 až 12 dalších lidí. A platy odpovídají normám a tabulkám, které jsou na daném úseku, což je věc, kterou neřeší ministr financí. Je to věc personálního útvaru a státního tajemníka. Instagram si spravuji sama, sama rozhoduji, co si na něj dám. Sama si to schvaluji. Teď tady mám jednu slečnu, která mi pomáhá. Všechno si řídím sama. Nesnesla bych, aby mi tam někdo dal něco s čím bych nebyla ztotožněna," vysvětlila Schillerová.

"Ukazuje se, že Alena Schillerová byla nejen ministryní dluhů, ale také ministryní Instagramu," řekl pro web její nástupce Zbyněk Stanjura (ODS).

Na zjištění zareagovali na sociálních sítích i někteří politici. Například ministr sociálních věcí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ironicky svým sledujícím "omluvil", že si účet spravuje sám.

Související obsah

"Omlouvám se všem svým ‘fanouškům’, že si tento účet spravují sám, kvalita fotek je úměrná mému telefonu a neschopnosti používat filtr… A tak to zůstane," napsal Jurečka na twitter.

Na stejné sociální síti zareagovala i hejtmanka Středočeského kraje za STAN Petra Pecková. "Jen chci říct, že moje socky, moje názory, moje práce, můj čas. Žádné veřejné peníze," uvedla Pecková.

To, že má ministr k dispozici profesionální tým starající se o jeho sociální sítě, ale není ve světě nic neobvyklého.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz