Zajímavosti

Hudebník Ladislav Štaidl by letos slavil jubilea. Před rokem podlehl covidu-19

Hudebník Ladislav Štaidl by letos slavil jubilea. Před rokem podlehl covidu-19
Ladislav Štaidl | Zdroj: Profimedia

Noblesní muž, talentovaný muzikant, charismatický manažer, znalec umění i žen Ladislav Štaidl musel v životě překonat řadu překážek, které mu do cesty stavěla doba, osud, konkurence i přibývající roky. Všechny se šarmem překonal, ale na záludný covid-19 už nestačil. Po těžkém průběhu nemoci poslední lednový den loňského roku svět opustil.

Na scénu pop music vstoupil Ladislav Štaidl přesně před 60 lety. V roce 1962 se totiž stal členem skupiny Crazy Boys, ze které další rok přešel spolu se starším bratrem Jiřím do Semaforu. Tam se Štaidlové seznámili s Karlem Gottem, což bylo jistě osudové setkání. Semafor jim byl ale brzy malý, a tak na Vinohradech založili Divadlo Apollo.

Start v Las Vegas

Před rovnými 55 lety vznikl Orchestr Ladislava Štaidla, který kryl Karlu Gottovi záda do roku 1989. První cesta mířila do Las Vegas, kde soubor půl roku působil. Štaidl do něj dokázal získat geniální muzikanty.

Související obsah

​Od Karla Vlacha přetáhl dechaře Václava Týfu či Felixe Slováčka, k nelibosti rockerů neodolal později nabídce baskytarista Pražského výběru Ondřej Soukup. Ačkoli Ladislav studoval hru na klavír, tak se vzhledem k angažování geniálního pianisty Rudolfa Rokla věnoval kytaře a později i dirigování, kdy stál často před početným orchestrem Pragokoncertu.

Hudba pro tvůrce Vinnetoua

Hity typu Trezor či Kávu si osladím jsou nesmrtelné, ale autora lákala větší plocha. První šanci dostal před rovným půlstoletím v německém filmu, kam si Štaidla vybral filmový otec Vinnetoua, režisér Harald Reinl. U nás se líbila hudba k filmům podle Páralových knih Radost až do rána či Mladý muž a bílá velryba.

Související obsah

​Ještě větší úspěch zaznamenala muzika k seriálům. U Zkoušek z dospělosti si Štaidl i zazpíval. Začátkem 90. let vyprodukoval LP desky Ivetě Bartošové, vzápětí rozprodal své studio a přesně před 30 lety ukončil svou uměleckou kariéru.

Přátelé a kolegové Ladislava Štaidla mu zazpívali do nebe jeho velký hit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz