Domácí

Sněmovna bude šetřit. Poslancům omezí zahraniční služební cesty

Vedení Poslanecké sněmovny plánuje omezit jeden z velmi viditelných benefitů práce českých zákonodárců –⁠ zahraniční služební cesty. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová to oznámila v pátek. Sněmovna chce letos ušetřit takřka 40 milionů korun a škrty dopadnou právě na zahraniční cesty.

Nová vláda si kromě snižování platů poslanců posvítí také na jejich zahraniční cesty. Pro Poslaneckou sněmovnu vláda schválila rozpočet 1,5 miliardy korun.

"V letošním roce se v rozpočtu Sněmovny podaří uspořit takřka 40 milionů korun. Přijatá opatření nebudou mít negativní dopad na chod Sněmovny. Jednou z oblastí, kde dojde ke snížení výdajů, jsou zahraniční cesty," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Při schvalování služebních cest budeme navíc více dbát na jejich smysluplnost, efektivitu a přínosnost," dodala Markéta Pekarová Adamová.

Zatím poslední zahraniční cestu má za české poslance na kontě právě Pekarová Adamová. Po svém zvolení do čela Sněmovny podnikla dvoudenní cestu na Slovensko. Tam ji přijala prezidentka Zuzana Čaputová.

"Jestli chceme šetřit proti letům 2020 a 2021, tak to bude opravdu velmi náročné, protože v těchto letech se téměř nikam necestovalo," okomentoval poslanec Jaroslav Mašek (ANO).

"Právě předsedkyně Pekarová Adamová navýšila rozpočet Sněmovny kvůli tomu, že vládní pětikoalice vytvořila místo místopředsedy navíc," řekl předseda hnutí SPD a poslanec Tomio Okamura.

Související obsah

Nejdražší zahraniční cesty

Poslanecká sněmovna spolku Kverulant poskytla přehled zahraničně-pracovních cest českých poslanců. Od roku 2017 poslanci podnikli 314 cest.

Rekordní sumu 1 235 507 korun stála výprava na Nový Zéland a do Austrálie. V její delegaci byl Vojtěch Pikal (Piráti), doprovod mu dělali Marek Benda (ODS), Jaroslav Bžoch (ANO), Ondřej Veselý (ČSSD) a současný ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jednou z nejdražších cest bylo Japonsko v roce 2018. Tam odjeli Radek Vondráček (ANO), Jana Černochová (ODS), Josef Hájek (ANO), Tomáš Hanzel (ČSSD) a Pavel Růžička (ANO). Cesta vyšla na neuvěřitelných 977 tisíc korun. O rok později vyrazili poslanci také do Kolumbie a do Peru. Celkové výdaje na tuto cestu byly 646 tisíc korun.

V roce 2021 poslanci už cestovali méně, například Vojtěch Filip (KSČM) v květnu navštívil Gruzii. Jan Farský (STAN) se podíval do Washingtonu, DC. Poslankyně Jana Berkovcová (ANO) a poslanec Jan Berki (STAN) zavítali na konferenci v Lublani. Nejčastěji byl navštěvován Brusel.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz