Domácí

Změna u očkovacích certifikátů! Zkracuje se platnost na devět měsíců. PŘEHLED

Změna u očkovacích certifikátů! Zkracuje se platnost na devět měsíců. PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Připravit bychom se měli na změnu ohledně očkovacích certifikátů. Od 15. února totiž budou platit pouze devět měsíců od ukončeného očkování. Podívejte se, jaká pravidla budou aktuální v Česku a v dalších zemích Evropské unie (EU).

Zkrácení platnosti certifikátů vychází z nařízení Evropské unie, která jej od 1. února zavedla pro všechny členské státy. Po devíti měsících od dokončené vakcinace je tak nutné se nechat přeočkovat. V Česku začne změna platit až od 15. února pro všechny starší 18 let.

"Posunutím zkrácení platnosti očkovacích certifikátů získáme čas, který využijeme k podání posilující dávky co největšímu počtu lidí a také pro přesné stanovení podmínek pro ty, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou dostat posilující dávku," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti zveřejnilo pravidla, která se týkají platnosti certifikátů v Česku i zemích Evropské unie. "Pokud máte devět měsíců od základního očkování a nejste očkováni boosterem, tak nejenže máte slabší ochranu proti těžkému průběhu covidu-19, ale také se setkáte s celou řadou omezení pro neočkované občany," upozornil resort.

Děti do 11 let

U dětí do pěti let dosud nebylo schváleno očkování proti koronaviru. Vakcinaci podstoupit tudíž nemohou a nemusí se prokazovat ani certifikátem. Podobná situace platí u dětí od pěti do 11 let. Rodiče je sice mohou od poloviny loňského prosince registrovat v Česku na očkování, avšak vakcinace je dobrovolná. Potvrzení o bezinfekčnosti podle resortu zdravotnictví také nepotřebují.

Lidé od 12 do 18 let

V případě dětí a mladých lidí do 18 let, kteří mají ukončenou vakcinaci proti koronaviru, platí certifikát v České republice neomezeně. V ostatních zemích Evropské unie je však jeho platnost pouze 270 dnů. Poté je potřeba nechat se přeočkovat třetí dávkou, což potvrzení o bezinfekčnosti prodlouží na neomezenou dobu.

Starší 18 let

Certifikát u lidí starších 18 let bude po podstoupení očkování dvěma dávkami očkovací látky nebo aplikaci jedné dávky vakcíny společnosti Johnson & Johnson platit 270 dnů, a to jak v České republice, tak zemích EU. Následně je nutné stejně jako u mladých do 18 let se nechat přeočkovat třetí dávkou, aby se certifikát prodloužil.

Související obsah

Pozor na výjimky!

Při cestách do zahraničí je však nutné se předem informovat, jaká pravidla pro danou zemi platí. Přestože je Malta členem Evropské unie, kvůli šíření varianty omikron zpřísnila opatření proti koronaviru.

Země tak od 17. ledna zkrátila platnost evropského očkovacího certifikátu na tři měsíce od ukončené vakcinace. Po posilující dávce se jeho platnost prodlouží na devět měsíců. Více informací naleznete v tomto článku na TN.cz.

Platnost očkovacích certifikátů:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Po covidu se lidé nemusí 30 dnů testovat ani jít do karantény. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz