Zahraničí

Ve Wu-chanu odhalili nový kmen koronaviru! Má být smrtelnější a šířit se rychleji

Ve Wu-chanu odhalili nový kmen koronaviru! Má být smrtelnější a šířit se rychleji
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Čínští vědci objevili zcela nový kmen koronaviru nazvaný NeoCoV. Experti varují, že může představovat potenciální hrozbu. Podle nich je totiž smrtelnější a daleko přenosnější než doposud známé varianty viru.

NeoCoV byl podle studie wuchanských odborníků objeven u netopýrů v Jihoafrické republice. Přestože se tento virus dosud ze zvířete na člověka nepřenesl, vědci mají jasno v tom, že se to pravděpodobně stane. "Virus je vzdálený pouze jednu mutaci od přenosu na člověka," uvádí studie.

Experti varují, že nový kmen může představovat potenciální hrozbu pro lidi. NeoCoV se má totiž rychle přenášet a být daleko smrtelnější než známé varianty SARS-CoV-2, které způsobují onemocnění covid-19. Navíc by měl být blízký koronaviru MERS-CoV.

Související obsah

Virus MERS je přitom znám od roku 2012. Jedná se navíc o nemoc, která je přenosná ze zvířat na lidi. Podle odborníků ale lidem proti viru NeoCoV nepomohou ani protilátky proti SARS-CoV-2 nebo MERS-CoV.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že budou nutné další studie. "To, zda bude detekovaný virus představovat riziko pro lidi, zjistí až další výzkumy," sdělili experti z WHO. Odborníci i nadále monitorují nově se objevující viry, které by mohly být pro lidi velkou hrozbou.

Evropská léková agentura (EMA) schválila nový lék proti covidu-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz