Koronavirus

V ČR se šíří "dánská varianta". Imunita po omikronu před ní nemusí chránit

V ČR se šíří "dánská varianta". Imunita po omikronu před ní nemusí chránit
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Varianta omikron válcuje svět a v České republice je aktuálně dominantní, začíná se ale šířit i varianta BA.2. V České republice byly doposud zachyceny necelé dvě stovky případů, v Dánsku ale tvoří už polovinu všech záchytů. Odborníci toho zatím o BA.2 moc nevědí. Zdá se, že by mohla být ještě infekčnější než omikron a nakazit by se jí mohli i lidé, kteří v nedávné době omikron prodělali.

V České republice se zatím o variantě BA.2 moc nemluví, odborníci jí ale věnují pozornost. V pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval, že v našich končinách bylo zaznamenáno 173 možných záchytů této varianty, ředitelka ústavu však uvedla, že mnoho informací zatím k dispozici není.

Jedná se totiž o relativně novou variantu, která byla potvrzena zatím v malém množství případů. Aktuálně se šíří hlavně ve Skandinávii především v Dánsku a Švédsku, kde má ambice se stát dominantní. V Dánsku ve druhém lednovém týdnu představovala BA.2 45 % všech zachycených případů covidu-19.

Související obsah

​Nárůst případů této varianty zaznamenává i Norsko nebo Velká Británie, zatím ale ne v takové míře jako Dánsko. Kodaň tak má aktuálně nejlepší znalosti z praxe o této variantě. Přesto jsou stále velmi omezené.

Není například jasné, zda a jak moc se BA.2 liší od dominantního omikronu v infekčnosti, závažnosti onemocnění nebo účinnosti vakcíny. Odborníci se zatím neshodují ani na původu této varianty.

Zatímco SZÚ uvádí, že se zřejmě nejedná o příbuznou omikronu, dánský výzkumný ústav (SSI) ji řadí mezi subvarianty omikronu. Rozdíl mezi omikronem BA.1 (aktuálně ve světě dominantní) a BA.2 je ale větší než rozdíl mezi původním virem a variantou alfa (tzv. britská mutace).

Související obsah

Hrozba pro kolektivní imunitu

Zatímco BA.1 má zhruba 60 mutací, varianta BA.2 jich má přibližně 85. První údaje naznačují, že by mohla být infekčnější než omikron, nebyly ale zaznamenány žádné rozdíly v míře hospitalizací.

"Klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Zdá se tak, že BA.2 závažnější průběh onemocnění nezpůsobuje, ačkoliv na jednoznačné závěry je příliš brzy. 

Související obsah

​Odborníci předpokládají, že vakcíny i u této varianty dokážou chránit před těžkým průběhem nemoci. Může ale představovat potenciální hrozbu pro kolektivní imunitu, připouští hlavní lékař a výzkumník SSI Anders Fomsgaard. "Je možné, že se můžete nejdřív nakazit omikronem BA.1 a krátce nato omikronem BA.2," řekl Fomsgaard v pořadu dánské televize TV 2.

V Norsku bylo podle něj zaznamenáno několik případů takovéto reinfekce. "Pokud toto nastane i v Dánsku, budeme se muset smířit s tím, že epidemie znovu vyvrcholí," konstatoval Fomsgaard. Zdůraznil, že se zatím jedná jen o nepotvrzenou teorii.

Důvodem, proč se tak rychle šíří, může být podle něj vyšší infekčnost, jiným vysvětlením by ale mohla být lepší schopnost obcházet imunitu, kterou už si populace vytvořila.

Omikron se stal v Česku dominantní variantou:

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz