Zahraničí

Další skandál: Johnson měl povolit kontroverzní odvoz zvířat z Afghánistánu

Britský premiér Boris Johnson má na krku obvinění z další lži. Podle nově zveřejněných emailů britského ministerstva zahraničí měl v létě povolit kontroverzní evakuaci 150 koček a psů z útulku v Afghánistánu. Johnson stále tvrdí, že o ničem nevěděl.

Boris Johnson nikdy nebyl za hodného a poslušného. Konzervativci si jej zvolili do čela kvůli pověsti mazaného a vypočítavého politika. Tentokrát by se ale premiérovi jeho lišácké kroky mohly vymstít. Britská vláda si už několikrát vyslechla kritiku za evakuaci zvířat z afghánského útulku v době, kdy na odlet čekaly tisíce lidí.

Nařčení, že operaci osobně povolil, Johnson několikrát odmítl. Maily, které teď zveřejnil vyšetřovací výbor, ho ale mají usvědčit ze lži. "Charita Nowzad, kterou řídí bývalý královský mariňák, přilákala velkou publicitu a premiér zrovna svolil k evakuaci jejích zaměstnanců a zvířat," napsalo ministerstvo zahraničí.

Související obsah

​Na let do Londýna se složili soukromí dárci. Veřejnosti ale vadí fakt, že vojáci věnovali pozornost zvířatům, zatímco zoufalí lidé házeli své děti přes plot na letiště.

Majitel útulku ale tvrdí, že s evakuací zvířat pomáhali Američani, ne Britové. A premiér dál trvá na tom, že k transportu zvířat nikdy pokyn nedal. "Celé to je vyhrocený spor. Vždy, vždy dává armáda přednost lidem, a tak to prostě je," tvrdí Boris Johnson.

Ještě víc než evakuace zvířat ale Brity naštvala Johnsonova údajná párty v premiérském sídle během tvrdého lockdownu v roce 2020. Možné pochybení už vyšetřuje policie a opozice volá po rezignaci.

ph, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz