Zahraničí

Další skandál v Británii. Premiér Johnson měl za lockdownu pořádat párty

Britský premiér Boris Johnson podle obvinění v několika případech porušil protipandemická opatření, která vydávala jeho vláda. Poslední případ odhalila britská média v pondělí. Johnson podle nich v roce 2020 oslavil své narozeniny s asi 30 hosty. Tehdy probíhala první vlna pandemie a v Británii byl přísný lockdown.

Jedna aféra s porušováním opatření střídá druhou, Boris Johnson už jich má na kontě 10 a výčet tím možná nekončí. Premiéra začala vyšetřovat policie.

"Londýnská policie se v souvislosti s porušením koronavirových opatření zabývá sérií akcí a událostí, které se během posledních dvou let odehrály v sídle premiéra v Downing Street a v sídle vlády," uvedla komisařka londýnské policie Cressida Dicková.

Související obsah

"Vítám rozhodnutí londýnské policie celou záležitost prošetřit. Věřím, že vyšetřování pomůže objasnit situaci pro veřejnost," nechal se slyšet premiér Boris Johnson.

O nejnovějším případu informovala britská média v pondělí. Boris Johnson měl v červnu 2020 oslavit své narozeniny zhruba s 30 hosty, tou dobou se ale ve vnitřních prostorech mohli setkávat nejvýše dva lidé.

Premiérova kancelář pořádání oslavy potvrdila, uvedla ale, že na ní bylo jen pár lidí a Johnson se zdržel jen 10 minut. Ministři zatím stojí za premiérem. "Je zřejmé, že šlo o premiérovy narozeniny, na fotkách je vidět, jak dostal dort. Ale byli tam jen jeho zaměstnanci, se kterými pracoval, trávil s nimi celý den," uvedl britský ministr dopravy Grant Shapps.

Naopak velká část veřejnosti a opozice volá po jeho okamžité rezignaci. "Nemůžeme mít zemi, ve které se někdo staví nad zákon. Vzhledem k současným okolnostem by měl premiér rezignovat, ustoupit do ústraní a prostě odejít," míní stínový ministr zahraničí David Lammy.

Související obsah

Kromě policie aféry zkoumá i interní vyšetřovací tým britské vlády. Premiér se potýká se vzpourou některých svých poslanců a britská média mluví o tom, že tento týden rozhodne o jeho osudu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz