Domácí

Ukrajinci v Česku mají strach o své příbuzné. Počítají s obranou své vlasti

V Česku je aktuálně necelých 200 tisíc Ukrajinců, kteří zde nejen pracují, ale i žijí. Situace v jejich rodné zemi je samozřejmě trápí a mají strach o své příbuzné a přátele. V případě nouze jsou prý připraveni jim v Česku poskytnout zázemí.

Paní Natália žije se svým mužem v Česku už čtyři roky. Má vlastní restauraci a v Čechách je spokojena. Podle jejich slov jí situace na Ukrajině trhá srdce. "Máme tam rodinu, máme tam příbuzné. Bojím se, že budou muset všechno ve svém životě předělat. Budou muset vzít kufr a prostě běžet," řekla Natália Biasová. Obdobných případů jako paní Natálie jsou v Česku desetitisíce.

"Na Ukrajině máme rodiče, sestru s rodinou, mám spoustu kamarádů, a proto se bojíme o jejich osudy. Poskytujeme finanční a materiální pomoc. Děláme sbírky, pomáháme ukrajinské armádě," vyjádřila se Hanna Velychko.

Hodně lidí podporuje finančně armádu, protože vědí, že nemůžou odjet a bránit zemi fyzicky. "Mám příbuzné v Kyjevě, bojím se jak o ně, tak o zbytek Ukrajiny," popsala Marta Burdiak.

Související obsah

​Ukrajinci jsou pro Česko významnou pracovní sílou. Podle hospodářské komory by se Česká ekonomika bez nich zastavila. "Fungují ve strojírenských firmách, službách, ale spousta z nich pracuje v nemocnicích a v sociálních zařízeních," řekl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Stovky z nich se teď ale rozhodli vrátit na Ukrajinu, aby mohli bojovat za svou vlast.

"Často vidíme, že jsou tu rodiny, kdy manželka zůstává pracovat a muž se vrací zpátky na Ukrajinu, aby se bránil ruské agresi. Pokud se konflikt vyostří, počítáme s tím, že budou chtít svou zemi bránit i další," dodal Prouza.

O pracovní místo se ale prý bát nemusí. Zaměstnavatelé totiž respektují potřebu bránit svou vlast. A místo Ukrajincům po návratu znovu nabídnou.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz