Domácí

Obchodní řetězce zvyšují prodavačkám platy. Polepší si i další profese

Obchodní řetězce zvyšují prodavačkám platy. Polepší si i další profese
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pracovníci v obchodech si polepší. Některé řetězce už avizovaly, že budou zvyšovat platy. Podle ekonomů si však na více peněz přijdou také zaměstnanci v dalších oborech. Podívejte se, o koho půjde.

Od 1. února si na více peněz přijdou zaměstnanci společnosti Lidl. "Nová nástupní mzda pro prodavače/pokladní při úvazku 40 hodin týdně bude činit 29 700 Kč, po třech letech smluvně Lidl garantuje nárůst mzdy na 33 000 Kč. V Praze s ohledem na specifický pracovní trh dosáhne nástupní mzda 32 300 Kč, po odpracování tří let bude garantovaná navýšená mzda činit 35 600 Kč," uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Na pracovníky čekají i nové benefity jako 30 dnů dovolené v roce nebo finanční dorovnání otcovské dovolené do výše smluvní mzdy. "Nezapomínáme ani na zaměstnance, kteří u nás pracují dlouhodobě a jichž je většina. Jsou to právě oni, jejichž znalost a zkušenosti, díky kterým jsme jedničkou na českém trhu. Mezi nové benefity tak patří ocenění firemních jubileí po odpracování 15 a 20 let," přiblížil generální ředitel Pavel Stratil.

Související obsah

Polepší si také pracovníci v Kauflandu, a to už od 1. března. Obchodní řetězec zvedne mzdu o čtyři procenta. Další zvyšování průměrně o tři procenta je poté v plánu od 1. července. Od března se navíc zvedne hodinová mzda brigádníkům. Zároveň se rozšíří také řada firemních benefitů jako třeba dvoudenní dovolená navíc pro všechny, kdo jsou ve firmě minimálně pět let, a minimální interní mzda, která bude činit 26 000 korun.

"Moc si vážíme vysokého nasazení a profesionality všech našich zaměstnanců a jako jeden z největších zaměstnavatelů v zemi jim chceme zajistit stabilní finanční zázemí, příjemné pracovní prostředí a především ocenit jejich loajalitu a dlouholetou příslušnost k naší společnosti," řekl generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Pracujícím v Albertu se zvýšila mzda už od Nového roku. "V průměru si polepšili o čtyři procenta. Jde již o šestou velkou vlnu zvyšování mezd od roku 2016," uvedl mluvčí Jiří Mareček. Billa zvedla mzdy o tři procenta všem zaměstnancům v minulém roce. "Na sklonku roku 2021 jsme předali vánoční dárkové karty v hodnotě až 2 500 korun a i v současné době společnost pracuje na dalším rozšiřování benefitů," sdělila mluvčí Dana Bratánková. Řetězec COOP zase zvyšuje platy průběžně.

Související obsah

"Jsme v této rovině konkurenceschopní a naše dobré zaměstnance se snažíme maximálně ocenit. Samozřejmě platí, že platy na venkově se nemohou rovnat platům ve velkých městech," vysvětlil ředitel rozvoje a marketingu COOPu Lukáš Němčík. Redakce TN.cz kontaktovala také další obchodní řetězce, ty se ale zatím ke zvyšování mezd nevyjádřily.

Polepší si také další profese

Odborníci se však shodují, že si na více peněz přijdou také další pracovníci, především v soukromém sektoru. "Polepší si lidé v oborech, kde je nedostatek pracovní síly. Určitě se zvýší mzdy zaměstnancům v informačních a telekomunikačních technologiích, například programátorům nebo vývojářům. Navíc budou potřeba také lidé, kteří vytváří prostředí pro e-shopy. Řada Čechů se totiž naučila nakupovat přes internet," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

"Dalším odvětvím bude stavebnictví, protože jde o náročnou a nepříjemnou práci, kdy Češi nechtějí na těchto pozicích pracovat. Zároveň je nedostatek zahraničních pracovníků, kteří by ta místa obsadili. Firmy, aby dodržely termíny, budou muset nabírat další zaměstnance a zvyšovat mzdy," doplnil ekonom Štěpán Křeček.

K navyšování platů ale podle odborníků přistoupí většina podniků. "Nikdo nebude chtít ztrácet úroveň kvůli zrychlující inflaci. Očekávám proto tlak na růst mezd napříč ekonomikou. Tam, kde jsou odbory silnější, bude navýšení viditelnější. Navíc pokud budou firmy moci, tak se budou snažit vyjít zaměstnancům vstříc," má jasno ekonom David Marek.

Související obsah

Budeme si muset utáhnout opasky

Podle Kovandy si však v průměru pohorší naprosto všichni pracovníci. "Mzdy totiž nepokryjí letošní inflaci. Ta bude podle ministerstva financí činit 8,5 %. I když mzdy porostou, tak ceny porostou rychleji. Lidé si obecně v celé ekonomice pohorší," poznamenal ekonom.

Jedná se tak o nejhorší situaci od 90. let minulého století. "Ani pak v době krize v roce 2013 v Česku nebyl takový rozdíl mezi tím, jak zaostaly mzdy za růstem cen. Tehdy to bylo 1,5 %, nyní je rozdíl 2,5 %," uzavřel Kovanda s tím, že letošní rok bude ve znamení pořádného utahování opasků.

Také některé další státy v Evropě řeší rekordní inflaci. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz