Koronavirus

Od pondělí platí nová pravidla pro testování, karanténu i izolaci

Od pondělí platí nová pravidla pro testování, karanténu i izolaci
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Od pondělí neznamená pozitivní test na covid-19 automaticky cestu do karantény nebo izolace. Na lidi, kterým PCR testy koronavirus potvrdily, a skončili tak v izolaci, se vztahuje 30denní ochranná lhůta. V této době nemusejí podstupovat další testy v zaměstnání nebo ve škole ani jít do karantény, a to v případě, že přišli do rizikového kontaktu.

Od pondělí se lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 nemusejí 30 dní znovu testovat v zaměstnání ani ve škole. Stejně tak už pro ně neplatí povinnost nastoupit do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým. Změny se týkají dětí i dospělých, a to i těch, kteří měli pozitivní test ještě před 31. lednem.

Vláda mimořádná opatření týkající se koronaviru upravila ve středu večer. Reagovala tak na případy, kdy po skončení pětidenní izolace vycházel lidem znovu pozitivně antigenní samotest. Kvůli tomu museli opětovně podstupovat karanténu.

"Ten, kdo prodělal omikron, byl v izolaci a měl pozitivní PCR test, je od data odebrání testu 30 dní de facto bez rizika, že se nakazí. Nebo je tato hrozba velmi malá. A je nulové riziko, že tito lidé budou mít vážný průběh," vysvětlil minulý týden změnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

​Výjimka se týká zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), studentů i zaměstnanců škol.

Podstoupit potvrzující test PCR metodou sice není povinné, přesto se podle informací ministerstva zdravotnictví testovaly desítky tisíc lidí, kteří měli pozitivní samotest. Negativním výsledkem PCR testu totiž karanténa končí, pozitivním získáte záznam o prodělání nemoci. U samotestu nic takového ale neplatí.

Pět dní trvá jak karanténa, tak izolace, pokud člověk nemá příznaky onemocnění. V opačném případě musí svůj stav konzultovat s praktickým lékařem. Izolaci může opustit ve chvíli, kdy nejméně dva dny neměl žádné příznaky nákazy.

Od pondělí se testování na covid-19 týká i studentů vyšších odborných škol, protože jim začíná zkouškové období. V mateřských, základních uměleckých, jazykových a vysokých školách se žáci a studenti nadále testovat nemusejí. Žáci ZŠ a SŠ se testují jednou týdně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz