Zahraničí

Ukrajinci znovu otevírají kryty ze studené války. Někteří se připravují na válku

Napětí mezi Spojenými státy a Ruskem nepolevuje. Zatímco Kreml tvrdí, že Spojené státy vyvolávají ohledně situace na ukrajinsko-ruské hranici hysterii, americké úřady připravují seznam sankcí, které mají zasáhnout vysoce postavené ruské oligarchy. I když Moskva prohlašuje, že její vojska na Ukrajinu nevpadnou, místní nechtějí nic podcenit a připravují se na možnou válku.

Nevědí, co je čeká. A nevědí, jestli je v případě ruské invaze někdo ochrání. Po celé Ukrajině se znovu otevírají tisíce krytů z dob studené války. Mezi civilisty je ale řada těch, kteří chtějí bojovat, a jsou mezi nimi i ženy.

"Děti odvezeme na relativně klidné místo. Starší členové rodiny zůstanou ve městě. Už jsme o tom mluvili. Když bude vláda rozdávat zbraně, vezmeme si je a půjdeme bránit naše město," prohlásila obyvatelka Charkova Světlana Putilina.

Připravují se i ukrajinští vojáci, kterým dávají školení jejich američtí kolegové. Situaci jim ale komplikují nízké teploty na východě země a také nejistota. Někteří si myslí, že Rusko pouze vyčkává na správný moment, aby mohlo udeřit. "Z invaze strach nemám, vždyť už jsem tady na hranici. Je mi jedno, jestli bude malá, nebo velká," svěřil se jeden z vojáků.

Související obsah

​Rusko mezitím v Kaliningradu představilo úplně nový typ stíhačky Suchoj. Oproti staršímu modelu má lepší motory, radary a pojme i víc střel. Podle ruských pilotů se její potenciál naplno ukáže až časem.

"Dlouho jsme na tyhle letouny čekali. Konečně nastala chvíle, kdy vylepšíme naše letectvo. Piloti budou schopni nové vybavení výborně ovládat," uvedl jeden z velitelů ruského letectva Dmitrij Dmitrijev.

Ani jedna strana nechce podcenit vojenskou přípravu. Svět přesto stále doufá v diplomatické řešení.

O vážnosti situace se do ukrajinského pohraničí vydali přesvědčit i europoslanci. Unie uvažuje o tom, že by v případě invaze mimo jiné odložila otevření ruského plynovodu Nordstream 2.


Kateřina Vodvářková promluvila o situaci na Ukrajině:

 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz