Koronavirus

S omikronem stoupá počet očkovaných na JIP. Jsou ale starší než neočkovaní

S omikronem stoupá počet očkovaných na JIP. Jsou ale starší než neočkovaní
Jednotka intenzivní péče Zdroj: TV Nova

V Česku je momentálně na jednotkách intenzivní péče (JIP) 197 lidí. Za minulý týden muselo na JIP celkem 218 pacientů. Asi polovina z nich je očkovaná. Za minulý týden skončilo na JIP 112 neočkovaných lidí, plně očkovaných 59, a lidí s posilující dávkou 47. Očkovaných lidí je ale ve společnosti více. Navíc jsou očkovaní na JIP v průměru starší než neočkovaní.

Za poslední týden přibylo na JIP 218 lidí. Asi polovina z nich byla vakcinovaná. Počet očkovaných lidí na JIP tedy s nástupem omikronu v Česku stoupá. 

V Česku bylo v pondělí s koronavirem hospitalizovaných 2 430 lidí s covidem. Celkem 197 z nich skončilo na JIP. Asi polovina z těchto pacientů je přitom očkovaná. Například v neděli tam přibylo 11 lidí s dokončenou vakcinací a 12 s posilující dávkou. Dohromady tedy o jednoho pacienta více než u neočkovaných.

V Česku je ale výrazně více lidí očkovaných než neočkovaných. Očkování nemá 35,4 procenta populace. Dokončené očkování má 30,1 procenta Čechů, dalších 33,1 procenta má posilující dávku. Zbytek má za sebou pouze jednu dávku.

Vliv má ale u hospitalizace na JIP i věk lidí. Například v pondělí muselo na JIP 29 lidí. Z těch bylo 19 neočkovaných, kterým bylo v průměru 52 let. Očkovaným bylo v průměru o 21 let více. 

Související obsah

Statistiky ale potvrzují, že proti omikronu je hlavně u starších lidí potřeba posilující dávka. V kategorii od 70 do 79 let ji dostalo 73,4 procenta lidí. Na JIP jich s ní skončilo 17. Jedná se o stejný počet jako mezi 15 procenty se dvěma dávkami. V tomto věku skončilo na JIP navíc 25 neočkovaných. Těch je přitom v této kategorii jen 11,4 procenta.

Prospěch očkování i proti omikronu je možné ale vidět i u mladších kategorií. Ačkoli v kategorii 50 až 59 let je neočkovaných pouze 22,5 procenta populace, na JIP jich muselo v minulém týdnu 17. Tedy o šest více než těch očkovaných dvěma či třemi dávkami. Mezi lidmi ve věku 18 až 29 let je zase plně naočkováno 50,7 procenta populace. Na JIP skončili dva z nich, neočkovaných bylo devět. Z 13,2 procenta očkovaných třemi dávkami neskončil na JIP minulý týden nikdo.

Dohromady za poslední týden zemřelo s koronavirem 157 lidí. Z těch mělo posilující dávku 24 lidí. Dalších 39 jich mělo dokončené očkování. Jejich průměrný věk se ale pohyboval okolo 80 let, zatímco těm neočkovaným bylo v průměru okolo 70 let. 

Hospitalizace na JIP podle věku a očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz