Zahraničí

Rusko chce vyslat k Ukrajině další vojáky, varují USA. Orbán vyrazil za Putinem

Krizi na východě Ukrajiny v úterý v Kyjevě řešili premiéři Polska a Velké Británie. Pozornost světa přilákala i návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskvě. Mezi evropskými politiky je považovaný za největšího spojence Putina v rámci Unie.

Viktor Orbán chtěl s Vladimirem Putinem jednat o zvýšení dodávek plynu do Maďarska a také o jaderné elektrárně Pakš, jejíž rozšíření Rusko podporuje. Jenže napětí na východě Evropy tahle témata poněkud zastínilo.

"Řekl jsem panu premiérovi, že se ruské obavy ignorují. Neviděli jsme žádnou adekvátní odpověď na naše tři klíčové požadavky: prevence rozšiřování NATO, neumísťování zbraní poblíž ruských hranic a návrat vojenské infrastruktury NATO v Evropě do pozic z roku 1997," prohlásil Putin.

A zatímco jeden člen Visegrádské čtyřky jedná v Kremlu, další zástupce odletěl do druhého tábora, na Ukrajinu. Polský premiér Mateusz Morawiecki během návštěvy přislíbil Kyjevu pomoc. "Jsme připraveni předat Ukrajině několik tisíc dělostřeleckých granátů a munice, stejně jako protiletadlové střely Grom. A stejně tak lehké minomety a bezpilotní letouny," uvedl Morawiecki.

Související obsah

​Mezi diplomaty se rovněž spekuluje o vzniku regionální spolupráce mezi Ukrajinou, Polskem a Velkou Británií. I britský premiér Boris Johnson v úterý jednal v Kyjevě. "Další ruská invaze Ukrajiny by byla politickou pohromou, humanitární pohromou a možná by byla pro Rusko i celý svět vojenskou pohromou," varuje Johnson. 

Předseda britské vlády si chce ve středu promluvit i s ruským prezidentem. Kreml ale telefonát podle oficiálních zdrojů zatím nepotvrdil. Už v úterý ale s Putinem mluvil po telefonu italský premiér, kterého znervózňuje přítomnost šesti ruských vojenských lodí poblíž Sicílie. Na jejich palubě má být 60 tanků a 1500 vojáků.

Na případné zhoršování situace v dalších měsících a letech chce být Ukrajina připravena. Prezident Volodymyr Zelenskij podepsal navýšení počtu vojáků o sto tisíc. Během tří let by armáda měla čítat 350 tisíc ozbrojenců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz