Domácí

Migrace i zdražení energií. Vláda se připravuje na invazi Ruska na Ukrajině

Na jednání Bezpečnostní rady státu probírali ministři situaci na hranici Ukrajiny s Ruskem. Na brífinku pak premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil obavy z pokračujících kroků Ruska. Česká vláda se připravuje na možné dopady případné invaze. Ta by mohla způsobit problémy v energetice či zvýšit migraci z Ukrajiny.

"Vláda neustále sleduje a vyhodnocuje situaci na ukrajinsko-ruské hranici. Je nám jasné, že se nás situace dotýká. Není to tak, že bychom se na to mohli dívat lhostejně," řekl na úterním brífinku po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Petr Fiala (ODS).

"Bezpečnostní rada státu vyjádřila vážnou obavu z pokračujících kroků Ruské federace, které potvrzují hrozbu možné agrese vůči Ukrajině," uvedl Fiala. Zároveň rada vyjádřila podporu úsilí nalézt diplomatické řešení.

Podle vlády je nutné a zodpovědné připravit Česko na dopady případné invaze. Podle vyhodnocení mezirezortní pracovní skupiny by Česku hrozily kybernetické útoky, zvýšená činnost zpravodajských služeb cizí moci, migrace, zvýšené ceny elektřiny i surovin a omezení či přerušení dodávek plynu a ropy.

Česká republika by podle Fialy musela na Ukrajině chránit české občany a majetek, podporovat země nejvíce zasažené migrací, organizovat humanitární pomoc a udržovat jednotnou komunikační strategii.

Související obsah

"Spoléháme na diplomatické řešení a věříme v něj. Jsme ale připraveni na horší scénáře," upozornil Fiala v úterý. "Je to podle nás jediný odpovědný postup," dodal. "Bytostným zájmem České republiky je zachování míru a bezpečnosti ve východní Evropě," sdělil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

"Chtěl bych ubezpečit, že už historicky existují scénáře pro nejrůznější intenzitu takové hrozby. Ty v současné době prochází aktualizací, aby byly pro případ krize připraveny a mohly být použity velmi rychle," uvedl na brífinku ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Pro nás je v případě jakékoli krize důležitá pomoc přímo na místě," doplnil. 

Česko je také připraveno poslat kontingent policistů na hranici Slovenska s Ukrajinou. Ten by pomáhal podobně jako v Makedonii či Maďarsku.

Česko také s Ukrajinou v úterý uzavřelo dvě smlouvy. "Jedna je o daru dělostřelecké munice, která má za cíl zesílit obranu Ukrajiny," řekla na brífinku ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Druhá je o zdravotnické asistenci ukrajinským ozbrojeným silám," dodala. Ta má podle ministryně značit ochotu přijmout ukrajinské vojáky na léčení.

Černochová informovala vládu také o situaci v Mali. Česko se tam připravuje na velení evropské misi. "Včera nás velmi znepokojilo, že malijská vláda odvolala francouzského velvyslance," řekla na úterním brífinku. "Plně stojíme za Francií," prohlásil Lipavský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz