Česká Evropa

Jádro a plyn budou dočasně zelené zdroje, schválila Evropská komise

Evropská komise ve středu schválila podmínky pro dočasné uznání jádra a plynu za zelené investice. Zmíněný krok byl dlouhodobě kritizován ze strany členských zemí Evropské unie, změněn byl ale pouze částečně.

Investice do některých plynových a jaderných elektráren budou podle nových pravidel Evropské komise považovány za udržitelné. Komise tak vyslyšela přání několika států Evropské unie, včetně České republiky, které chtějí plyn a jádro využívat při odstavování zařízení, které využívají ropu a uhlí.

Rakousko se navíc rozhodlo, že proti rozhodnutí Evropské komise podá žalobu. Ve středu o tom informovala ministryně pro klima Leonore Gewesslerová.

"Za přísných podmínek mohou plyn a jádro fungovat jako most k zelenějšímu energetickému systému," prohlásil na twitteru viceprezident Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Související obsah

​"Má smysl se ozvat. Platí to i v případě projednávání klíčových parametrů taxonomie EU. Dosáhli jsme pozitivního posunu, abychom byli schopni úspěšně transformovat naši energetiku, a tedy i ekonomiku na bezemisní," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Pro Česko zařazení jádra a plynu mezi zelené zdroje znamená zásadní usnadnění přechodu k uhlíkové neutralitě. Proti evropským státům, jako je například právě Česko nebo Francie a Finsko, však stáli zásadní odpůrci jaderné energie v podobě Německa, Rakouska nebo Lucemburska. Zejména Německo, které do konce roku 2022 ukončí provoz svých zbývajících tří jaderných elektráren, odmítá uznat jadernou energii za udržitelnou.

Jaderné elektrárny mají oproti uhelným tu výhodu, že neprodukují téměř žádné emise, problémem je však likvidace jaderného odpadu. Spalováním zemního plynu sice emise vznikají, ale v porovnání s uhlím jen poloviční. V případě hnědého uhlí je to zhruba 50 procent, v případě černého pak o 40 procent méně.

Premiér Petr Fiala promluvil o čistých zdrojích energie:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz