Domácí

Za jádro budeme bojovat spolu, dohodl se Fiala s Hegerem. Sešel se i s Čaputovou

Petr Fiala (ODS) v úterý podnikl první zahraniční cestu v roli premiéra. Tradičně zamířil na Slovensko, kde se potkal s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dopoledne se už sešel s jeho protějškem Eduardem Hegerem. Oba se shodli, že jednání bylo přínosné a vztahy zemí jsou na vynikající úrovni. Přijmout Fialu se chystá i předseda slovenského parlamentu Boris Kollár.

Čeští premiéři jezdí tradičně na první zahraniční cestu na Slovensko a výjimkou není ani Petr Fiala. Dopoledne se setkal se slovenským premiérem Eduardem Hegerem během slavnostního ceremoniálu na nádvoří Úřadu vlády Slovenské republiky.

S Hegerem Fiala jednal o bilaterální spolupráci, regionálních a evropských otázkách, situaci na východní hranici Evropské unie, zelené dohodě nebo rozšíření Evropského bloku o země západního Balkánu.

"Jsem velmi rád, že vaše první cesta směřovala právě na Slovensko a pokračujeme tak ve velmi osvědčené a dobré tradici," prohlásil Heger na tiskové konferenci. S Fialou se domluvili, že se na jaře opět uskuteční společné zasedání vlád obou států. Dva roky se kvůli pandemii nekonalo.

Související obsah

"Musím říct, že jsem si nedovedl představit, že bych na své první zahraniční cestě navštívil jinou zemi než Slovensko. Pojí nás nejenom společná historie, ale i přátelské vztahy na mnoha úrovních. Myslím, že obě vlády cítí, že je tyto vztahy potřeba rozvíjet," uvedl Fiala.

Řeč přišla i na předsednictví obou zemí. Česká republika bude v druhé polovině roku stát v čele Rady EU, Slovensko čeká předsednictví Visegrádské čtyřce. "Mám radost z toho, že naše země jsou jednoznačně orientovány na členství v EU a NATO a že jsme přesvědčeni, že to je ten základ, na kterém musíme stavět," řekl český premiér. S Hegerem se shodli, že vyjednávání o jádru jako zeleném zdroji energie bude nutné vést společně. 

"Bavili jsme se o bezpečnostních rizicích, hrozbách, kterým teď Evropa čelí. Existuje mezi námi naprostá shoda v tom, že ochrana demokracie, svobody, lidských práv a právního státu jsou hodnoty, ze kterých nesmíme ustoupit," doplnil Fiala.

​Odpoledne čekalo na předsedu vlády Petra Fialu tradiční kladení věnců k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Okolo třetí hodiny Fialu přijala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a po ní předseda Národní rady Boris Kollár. Ještě v úterý se pak premiér Fiala vrátil do Česka.

Premiér Petr Fiala má za sebou svou první zahraniční cestu ve funkci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz