Koronavirus

Nové zjištění. Vědci už vědí, proč omikron způsobuje mírnější příznaky

Nové zjištění. Vědci už vědí, proč omikron způsobuje mírnější příznaky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

S dominující variantou omikron se v poslední době objevily názory, že by mohl přijít konec pandemie. Mutace totiž způsobuje mírnější příznaky a v nemocnicích končí i méně pacientů než v případě varianty delta. Vědci nyní přišli na to, proč se tak děje.

Vědci zjistili možný důvod, proč mutace omikron způsobuje mírnější příznaky než v případě infekce jinými variantami koronaviru. Studie ukázaly, že omikron je na imunitní odpověď lidí citlivější než například varianta delta. S odkazem na odborný časopis Cell Research o tom informuje portál Dnevnik.

O zjištění se postaral tým vědců z Velké Británie a Německa. "Naše studie poprvé vysvětlila, proč je méně pravděpodobné, že infekce omikronem způsobí závažné zdravotní problémy," řekl Martin Michaelis z oddělení biologických věd Univerzity v Kentu.

Související obsah

​Zdá se totiž, že omikron na rozdíl od delty nedokáže zabránit infikovaným buňkám produkovat takzvaný interferon, což je přirozený protein zodpovědný za imunitní odpověď lidských buněk. "Ve výzkumu se ukázalo, že varianta delta je v blokaci produkce interferonu mnohem úspěšnější než právě omikron," dodal Michaelis.

Interferony tedy mohou za to, že se naše buňky proti infekci brání, a jsou důležité pro nespecifickou imunitní odpověď, tedy pro velmi rychlou a obecnější reakci imunitního systému v boji s virem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz