Zajímavosti

Blíží se zánik Mezinárodní vesmírné stanice. NASA odhalila, kdy a kam se zřítí

Blíží se zánik Mezinárodní vesmírné stanice. NASA odhalila, kdy a kam se zřítí
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhalil plány, které má s Mezinárodní vesmírnou stanicí poté, co skončí její životnost v roce 2030. Podle zveřejněných plánů se počítá s tím, že se stanice zřítí do Tichého oceánu.

NASA hodlá provozovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) až do konce roku 2030, poté by se ISS měla zřítit do odlehlé části Tichého oceánu, která je známá jako bod Nemo. Vyplývá to z nově zveřejněných plánů, informuje CNN.

Vesmírná laboratoř byla spuštěna v roce 2000 a během její existence se na ní vystřídalo přes 200 astronautů z 19 zemí světa. Představuje tak nepřetržitou lidskou přítomnost ve vesmíru. NASA také uvedla, že komerční výlety v budoucnu ISS nahradí.

Související obsah

​"Soukromý sektor je technicky i finančně schopen vyvinout a provozovat komerční platformy na nízké oběžné dráze, a to s pomocí NASA. Těšíme se na sdílení našich získaných zkušeností se soukromým sektorem, abychom pomohli vyvinout bezpečné, spolehlivé a efektivní cíle ve vesmíru," řekl komerční šéf NASA Phil McAlister.

NASA ve zprávě uvedla, že plánem je, aby se ISS zřítila na Zemi v oblasti známé jako bod Nemo. Ke zřícení by mělo dojít už v lednu 2031. Bod Nemo, pojmenovaný po námořníkovi z ponorky v románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem, je bod v oceánu, který je nejdále od pevniny a který byl vodním hrobem pro mnoho kosmických lodí.

Tato oblast se nachází přibližně 4 800 kilometrů od východního pobřeží Nového Zélandu a 3 200 kilometrů severně od Antarktidy. Odhaduje se, že země létající do vesmíru, jako jsou USA, Rusko, Japonsko a evropské země, tam od roku 1971 potopily více než 263 kusů vesmírné techniky.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz