Naše Česko

V Praze startuje výstava české animace. Nahlédne pod pokličku nejznámějších tvůrců

Animované filmy jsou tím, čím se můžeme chlubit ve světě už desítky let. Práce tvůrců, jakými byli Jiří Trnka nebo Karel Zeman, inspirovala takové osobnosti jako Walt Disney nebo Steven Spielberg. Pod pokličku těch nejlepších českých tvůrců a jejich děl můžete nahlédnout na výstavě s názvem Světy české animace v pražské holešovické tržnici. Generálním partnerem projektu je Nadace skupiny PPF, pod kterou patří i televize Nova.

Loutky, dekorace ze známých animovaných filmů, ale i optické iluze nebo dosud neviděné filmy těch nejznámějších českých tvůrců. Právě to od 3. února nabízí interaktivní výstava v pražské holešovické tržnici.

"Cílem téhle výstavy je vzbudit v lidech zájem a lásku k animaci, české animaci. Ukázat jim animaci jako obor, který je živý a který momentálně existuje. Že to není nějaká konzerva pohádek a filmů pro děti, ale je to seriozní obor, kterým se zabývá strašná spousta lidí," řekl kurátor výstavy Jan Bubeníček.

"Je tady zahrnuto úplně všechno, tak si myslím, že si tady přijdou na své malí diváci i ti velcí," slibuje pořadatelka akce Kateřina Riley.

Související obsah

​Návštěvníci se díky interaktivnímu programu dozví, co vlastně taková animace je, co všechno se dá animovat a některé animační techniky si budou moci dokonce i sami vyzkoušet.

Budou si moci poslechnout přednášku tvůrců nebo se zúčastnit různých workshopů. K vidění jsou tam díla autora loutkového Krysaře Jiřího Barty, Kristiny Dufkové, která se podílela na vzniku animovaného filmu Fimfárum, nebo Michala Žabky. "Vystavuji tady loutky, dekorace, rekvizity ze svých (hlavně) loutkových filmů," prozradil umělec Michal Žabka.

Organizátoři doufají, že se výstava podívá i do zahraničí. "Jednáme se třemi institucemi. Jde nám o to se dostat do zahraničních filmotek, jako je ta pařížská nebo newyorská," sdělila Riley.

V holešovické tržnici bude výstava nabízející pohled na 75 let české animované tvorby do začátku letních prázdnin.

Sledujte nejlepší animované filmy pro děti i celou rodinu na Voyo. Výběr nejvtipnějších animovaných filmů z let 2020, 2019, 2018, 2017 i starších.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz