Domácí

Soudní pře o důl Turów trvala dva roky. Češi si podle Poláků vymýšleli

Spor o důl Turów je po dvou letech u konce, premiéři obou zemí se dohodli. České obce u polských hranic si léta stěžovaly, že kvůli dolu přicházejí o vodu. Polsko ale nechtělo těžbu ukončit. Připomeňte si celý případ a jeho okolnosti.

Turów –⁠ důl velký asi jako malé město, čtvrt kilometru hluboký. Od polské vlády dostal povolení přiblížit se k české hranici na pouhých 70 metrů. Z Uhelné se dá k dolu dojít bez problému pěšky. I samotná elektrárna je co by kamenem dohodil. Místní trápí nedostatek vody, ale i hluk a prach.

"Tady ta voda úplně zmizí do pěti let z této vesnice, možná i z okolních vesnic. Kdyby ta bariéra, která má být ochranou vody stála tam, kde má stát, tak by možná fungovala. Problém je, že stojí o 3 km vedle," říká místní obyvatel.

Související obsah

Pro Polsko je důl důležitým zdrojem energie. Zároveň zaměstnává na 5000 lidí.

"V Česku mají dostatek vody! Vím, jaká tam je situace a vody tam mají dostatek," odpověděl v anketě televize Nova jeden z polských občanů. "Oni si pořád vymýšlí, že jim bereme vodu," řekl další.

Soudní spor

Soudní přetahovaná trvala dva roky. V únoru 2021 se Česko obrátilo na unijní soud poté, co polské úřady v dubnu 2020 schválily prodloužení těžby v dole Turów o šest let.

V dubnu 2021 bylo povolení těžby prodlouženo do konce roku 2044. S tímto krokem nesouhlasila řada českých obcí u hranic s Polskem, ani české ministerstvo životního prostředí.

V květnu minulého roku pak Soudní dvůr Evropské unie vydal přelomové rozhodnutí, vyhověl české žádosti a nařídil zastavení práce v dole až do finálního verdiktu.

Související obsah

Polská strana ale rozhodnutí ignorovala. Soud jí proto vyměřil pokutu ve výši půl milionů eur za každý den těžby. Ani to ale Polsko nezastavilo a v dole se dál těžilo. Dluh už přesáhl částku jedné a půl miliardy korun.

Evropská komise se teď po několika neúspěšných výzvách chystá Polsku strhnout první část dlužné sumy z unijních dotací. Nesouhlasný postoj s politikou vlastní vlády stál dokonce místo velvyslance Polska v Praze. Miroslaw Jasiński byl odvolán pouhé tři dny předtím, než se Polsko s Českem dohodlo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz