Zahraničí

Rusko uzavřelo s Čínou pakt proti NATO a USA, důvodem má být chování Západu

Rusko uzavřelo s Čínou pakt proti NATO a USA, důvodem má být chování Západu
Putin a Si Ťin-pching Zdroj: profimedia.cz

Moskva a Peking během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina na zimních olympijských hrách vydaly prohlášení, že společně uzavřely pakt, který je reakcí vůči NATO a Spojeným státům americkým. Putin tvrdí, že západní mocnosti využívají obrannou alianci NATO k podkopávání autority Ruska.

Pakt přichází v době napětí na Ukrajině, ale plány na invazi Rusko dlouhodobě popírá. Na hranici s Ukrajinou však v současné době zůstává zhruba 100 tisíc ruských vojáků, informuje BBC. Putin dlouhodobě tvrdí, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, a požaduje, aby Ukrajině bylo zakázáno vstoupit do NATO.

​Přestože se společné prohlášení obou zemí netýkalo přímo Ukrajiny, obě země obvinily NATO z hlásání ideologie studené války. Jednání, která byla podle Kremlu velmi vřelá, se konala před slavnostním zahájením her. Bylo to poprvé, co se lídři setkali tváří v tvář od začátku pandemie.

Související obsah

​Obě mocnosti zároveň uvedly, že jsou velmi znepokojeny bezpečnostním paktem AUKUS mezi USA, Velkou Británií a Austrálií. AUKUS byl oznámen v minulém roce a povoluje Austrálii stavět ponorky s jaderným pohonem, které mají posílit bezpečnost v asijsko-pacifickém regionu. Je to do značné míry vnímáno jako snaha čelit Číně, která byla obviňována ze zvyšování napětí na sporných územích, jako je Jihočínské moře.

Ačkoli Ukrajina nebyla přímo zmíněna, z prohlášení je patrné, že jak Peking, tak i Moskva jsou proti rozšíření aliance NATO. Čína má s Ukrajinou vztahy politické i ekonomické. Jakákoli ruská invaze nebo vojenský útok by mohly poškodit postavení prezidenta Si Ťin-pchinga.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz