Zahraničí

Davy Čechů jezdí do Polska, zlevnilo tam nejen jídlo. Ekonom varuje před následky

Tisíce Čechů vyrážejí do polských měst za levnějšími nákupy. Kvůli dočasnému snížení DPH u pohonných hmot, hnojiv či potravin se vyplatí jet na nákupy i stovky kilometrů za hranice. Polská vláda chce tímto krokem pomoci lidem, aby překonali energetickou krizi a vysokou inflaci. Podle ekonomů je to ale populistický krok, který škodí i české ekonomice.

Na půl roku snížila polská vláda DPH u potravin z pěti procent na nulu. Okamžitě se to projevilo na zlevňování, které neuniklo ani Čechům. "Jsme z Nymburka, i tak se mi to výrazně vyplatí," svěřili se Češi nakupující v Polsku televizi Nova. Na parkovišti u obchodu s potravinami je většina aut s českou registrační značkou a zájem je tak veliký, že se čeká i fronta na košíky.

Ceny jsou opravdu příznivé. Litr čerstvého mléka vyjde na 16 korun, u nás stojí od 18 do 29. Máslo mají v Polsku za 35,50, banány jsou ale dražší než u nás přibližně o 8 korun na kilogramu. Cenovým šlágrem je ale v Polsku maso, hlavně to kuřecí. Kilo tam stojí 94 korun a když vezmete větší množství, vyjde na neuvěřitelných 53 korun.

A nadšeni jsou i polští prodejci. "Kupují všechno, potraviny, nábytek. Je to super, jen ať jezdí dál," pochvaluje si vedoucí obchodu ve městě Lázně Chudoba.

Související obsah

​DPH u pohonných hmot v Polsku snížili z 23 na 8 procent a to znamenalo okamžité výrazné zlevnění. Litr nafty i benzínu tam nyní koupíte za 28 korun. Ale pozor, s cisternou si k čerpací stanici přijet nemůžete. Převážet přes hranice je povoleno maximálně plnou nádrž a jeden kanystr navíc. Jinak hrozí pokuta a doplacení daně.

Smyslem půlroční úlevy je podle polské vlády pomoc obyvatelům během energetické krize a vysoké inflace. Podle ekonomů je to ale krok populistický, který povede k ohromnému zadlužení. "Je to dluh, který stejně budou muset lidé zaplatit a budou se tak daně zvyšovat. Navíc je to problém i pro české obchodníky, a to nejen v pohraničí. Přicházejí o tržby, uškodí to české ekonomice," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Polská vláda také snížila na čtyři měsíce daň na energie. Tamní státní rozpočet to odhadem přijde na 108 miliard korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz