Domácí

Konec certifikátů! Lidé od čtvrtka nebudou prokazovat bezinfekčnost

Lidé se v Česku už nebudou muset prokazovat covidovým certifikátem o bezinfekčnosti. Vláda totiž chystá tuto povinnost zrušit. Nová pravidla by měla začít platit od čtvrtka.

Přestože řada zemí vyžaduje po lidech prokázání se certifikátem o bezinfekčnosti, Čechům tato povinnost skončí. "Z 9. na 10. února začne opatření platit a lidé se už nebudou muset prokazovat ve službách ani restauracích. Prostě nikde v Česku," řekl TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Mimořádné opatření má ve středu projednat vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) už minulý týden avizoval, že se tato restrikce zruší. Kabinet na rozhodnutí přistoupil na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS). Ten na začátku února totiž zrušil povinnost prokazovat se očkováním nebo proděláním nemoci při vstupu do restaurací.

Související obsah

"My jsme na tuto situaci reagovali, radili se o tom ve vládě a řešili s odborníky další postup," vysvětlil Fiala. Původně předseda vlády hovořil o tom, že certifikáty skončí už ve středu.

Aplikace Tečka však bude fungovat i nadále. "Vyzval bych občany, aby si aplikaci ponechali. Bude stále nezbytná například jako informace o jejich stavu nebo při cestách do zahraničí," vyzval Jakob.

Podívejte se, co si lidé myslí o tom, že se nebudou muset prokazovat certifikáty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz