Domácí

Vláda chce propouštět i zpravodajce. Skončit má šéf rozvědky

Personální změny se s příchodem nové vlády chystají pravděpodobně i ve vedení českých zpravodajských služeb. Zatímco Michala Koudelku v čele BIS se ve středu chystá potvrdit vláda, pokračování šéfa rozvědky Marka Šimandla není jisté.

Šéfové Bezpečnostní informační služby nebo Vojenského zpravodajství nemají s důvěrou nové vlády problémy. Jistý svou pozicí si ale nemůže podle Hospodářských novin být šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl. Nemá prý podporu současného ministra vnitra a svého přímého nadřízeného Víta Rakušana (STAN).

"Jsou to prostě politické nominace, každá ta politická garnitura chce mít pocit, že tam má svého člověka a že službu má pod nějakou kontrolu a chce tam mít záruku," uvedl bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák.

Související obsah

Marek Šimandl se stal šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace v roce 2018 na návrh tehdejšího ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Za jeho působení skončila elitní špionka Mlada Princová a odejít musel i šéf operativců, právě to by mohlo být důvodem Šimandlova konce.

Mezi možnými nástupci Šimandla v čele úřadu se nejčastěji objevuje jméno Jana Paďourka, který už v minulosti pro rozvědku pracoval. "Je dobrým zvykem jmenovat někoho, kdo má nějaké zázemí ve službě a zná ji z minula," řekl Randák.

"Já se domnívám, že by se mělo počkat, nová vláda se bude teprve seznamovat s výsledky a informacemi těchto služeb, teprve podle toho by se mohli rozhodnout," prohlásil bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan.

Související obsah

V klidu prý naopak může být generál Jan Beroun, který vede Vojenské zpravodajství. "Já mám to štěstí, že jako předsedkyně výboru pro obranu jsem dlouhé roky mohla s panem generálem Berounem spolupracovat. Žádnou změnu nechystám," sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Před novou vládou budou muset uhájit svá křesla i šéf Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang nebo ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka, oba se do čela institucí dostali za vlády Andreje Babiše (ANO).

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz