Zahraničí

Evropská unie má ambiciózní cíl. Chce vyrábět více mikročipů

Evropská unie reaguje na dlouhodobý celosvětový nedostatek mikročipů. Firmy, které v členských zemích vyrábějí čipy, chce podpořit investicí ve výši přes 250 miliard korun. Unie má ambiciózní cíl zvýšit svůj podíl na světové výrobě čipů z devíti na 20 procent.

Chytré telefony, počítače, pračky, ledničky, kávovary, platební karty a mnoho dalších spotřebičů a elektronických zařízení. Všechna tato zařízení potřebují pro své fungování čipy. Auto klidně i 100 kusů.

"Celosvětová poptávka po čipech roste, jsou centrem světového technologického závodu a jsou základem našich ekonomik," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Většina aktuální produkce pochází z Asie.

"Asiaté preferují své firmy, takže dováží do svých firem v prvé řadě a až to, co zbyde, přiváží do Evropy," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček. To ale nestačí. "My jsme viděli, jak se musela například pozastavovat výroba v našem automobilovém průmyslu kvůli tomu, že nebyly čipy," připomněl Křeček. Ve škodovce se kvůli tomu báli zaměstnanci o práci.

Související obsah

Evropská komise představila plán, podle kterého chce do roku 2030 investovat do vývoje čipů v přepočtu asi 250 miliard korun. Členským zemím tak chce usnadnit poskytování finančních prostředků na továrny na čipy.

"Chceme zvýšit naší odolnost vůči budoucím krizím a zároveň chceme udělat z Evropy lídra v tomto strategickém oboru. Chceme, abychom k roku 2030 v EU vyráběli 20 procent všech čipů na světě," prohlásila von der Leyenová.

Související obsah

"Například Intel chce stavět nové továrny na čipy v EU a tato podpora by tyto projekty usnadnila. I Česko by v tomto mělo být aktivní a například na základě spolupráce s Tchaj-wanem bychom se měli snažit přilákat investice k nám," myslí si Křeček.

Současný nedostatek čipů má podle analytiků trvat přinejmenším do roku 2023. Výrobní linky stojí stovky miliard korun a výstavba továren bude trvat roky. Plán tak současnou krizi nevyřeší. Mohl by ale pomoci předcházet podobným problémům v budoucnu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz