Automobilky

Vedení Škody řeší, jak dál. Nedostatek čipů výrazně zasáhne do další výroby

Automobilka Škoda Auto sice po dvoutýdenní vynucené odstávce obnovila výrobu, vyhráno ale rozhodně nemá. Linky pojedou dál ve zřetelně omezeném režimu. A nedostatek čipů výrazně zkomplikuje celé čtvrté čtvrtletí i hospodářské výsledky za celý letošní rok.

Škodovka potvrzuje, že poptávka po jejích autech je stále vysoká. Vedení společnosti ale jedním dechem dodává, že tuhle poptávku aktuálně nedokáže uspokojit.

"Náš čistě elektrický vůz Enyaq iV, nová generace modelu Fabia a přepracovaný model Kodiaq jsou u zákazníků velice žádané. Současně však máme na skladech velké množství nedokončených vozů z důvodu přetrvávajícího nedostatku polovodičů. Proto se nyní ze všeho nejdříve soustředíme na dokončení těchto vozů, abychom je mohli co nejrychleji dodat zákazníkům," popisuje aktuální situaci člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu Martin Jahn.

Kvůli nedostatku čipů a dalších dílů tak automobilka svou výrobu výrazně omezí i v příštích týdnech. Očekává, že do konce letošního roku vyrobí zhruba o 250 000 vozů méně. "Společně se sociálním partnerem Odbory KOVO a dodavateli pracuje společnost Škoda Auto intenzivně na tom, aby současné obtíže zvládla co nejlépe. Nejvyšší prioritou je a nadále zůstává dlouhodobé zajištění pracovních míst našich zaměstnanců," slibuje.

Související obsah

​Vedení společnosti předpokládá, že se dodávky polovodičů ke konci roku stabilizují, ale zásadní zlom čeká až ve druhé polovině příštího roku. Zatím tak musí škrtat, kde se dá. "Automobilka reaguje zvýšenou nákladovou kázní a zavedením rozsáhlého programu na zvyšování efektivity," zní oficiální popis současných úspor.

Poslední měsíce totiž výrazně zasáhly do hospodaření firmy, přitom ještě v půlce roku to vypadalo skvěle. Právě díky prvnímu pololetí nejsou zatím výsledky tak hrozivé. "I za této složité situace, vedoucí ke snížení dodávek zákazníkům, jsme díky důslednému řízení produktového mixu a trvalému snižování nákladů nakonec v prvních třech čtvrtletích provozní výsledek oproti loňskému roku zvýšili téměř na dvojnásobek," říká nový člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast financí a IT Christian Schenk.

Související obsah

​Za prvních devět měsíců roku 2021 dodala Škodovka navzdory nedostatku čipů zákazníkům na celém světě 700 700 vozů (-2,9 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku). Ke konci září přesáhly tržby 13,3 miliardy eur a po odečtení nákladů byl provozní výsledek 900 milionů eur. Škrty v nákladech tak znamenají, že proti loňsku výrazně vzrostla marže.

Jenže teď bude hůř. "Nedostatek polovodičů a omezená dostupnost dílů v důsledku úzkých míst v dodavatelských řetězcích v automobilovém průmyslu představují od třetího čtvrtletí tvrdý úder pro dosavadní silný růstový kurz společnosti," uvědomuje si Christian Schenk, že čtvrté čtvrtletí bude znamenat propad.

Související obsah

​"Společně s vládou České republiky, sociálním partnerem Odbory KOVO a koncernem Volkswagen neúnavně pracujeme na opatřeních k překonání polovodičové krize a dlouhodobému zajištění pracovních míst, jak ve společnosti Škoda Auto, tak i u našich dodavatelů. Kromě toho jsme zahájili rozsáhlý program na zvyšování efektivity, abychom co nejvíce zmírnili očekávanou zátěž," dodává.

Zdroj: Škoda Auto

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události