Domácí

Pozor při převážení paliv z Polska! Můžeme vám zabavit auto, varují celníci

Pozor při převážení paliv z Polska! Můžeme vám zabavit auto, varují celníci
Zabavená nafta Zdroj: Celní správa

Celní správa varuje před převážením pohonných hmot z Polska. Bez daňových dokladů můžete totiž přes hranice převážet maximálně 20 litrů. Celníci proto v posledních dnech dělají dopravní kontroly a můžou vám zabavit pohonné hmoty, a dokonce i auto.

V Polsku od 1. února výrazně snížili sazbu DPH na pohonné hmoty. Benzín a nafta tedy v zemi výrazně zlevnily a Češi je jezdí za hranice nakupovat. Celní správa ale varuje před tím, že pokud vezete mimo nádrž více než 20 litrů, potřebujete doložit původ pohonných hmot daňovým dokladem. Jeho náležitosti určuje zákon.

"Například u dokladu o prodeji jsou povinné tyto údaje: označení prodávajícího, označení kupujícího, množství prodaných pohonných hmot, výše spotřební daně, datum vystavení a číslo dokladu o prodeji," uvedla mluvčí celníků Hana Prudičová.

Související obsah

Všechny požadované informace ale polské účtenky často neobsahují. "Může být ze strany Celní správy České republiky přistoupeno k zajištění pohonných hmot a ve specifických případech může dojít i k zajištění dopravního prostředku," varuje proto Prudičová. S majitelem poté celníci vedou řízení, které může skončit zabavením pohonných hmot a doměřením spotřební daně.

Celníci také upozorňují na prodej barvené či značené motorové nafty. Ta se ve vozidlech nesmí používat. "Celní správa provádí testování nafty přímo při kontrole, kdy během pár sekund zjistí přítomnost barviva v naftě. Takové zjištění může mít za následek propadnutí dovážené nafty, sankci ve výši až 1 000 000 korun a doměření spotřební daně," upozornila Prudičová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz