Domácí

Státní rozpočet má ušetřit téměř 100 miliard. Neobešel se ale bez kritiky odborů

Zástupci vlády, odborů a zaměstnanců projednali nový návrh státního rozpočtu se schodkem 280 miliard. Nový rozpočet by měl ušetřit oproti návrhu předešlé vlády 96,6 miliardy korun. Jednání bylo proběhlo věcně a korektně.

Ve středu se mimořádně sešli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Projednávali nový návrh státního rozpočtu na tento rok. Od 1. ledna je totiž Česko v rozpočtovém provizoriu.

Vláda Petra Fialy (ODS) předložila nový rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Oproti předchozímu návrhu bývalé vlády Andreje Babiše (ANO), který činil 376,6 miliardy korun, má nový rozpočet státu ušetřit 96,6 miliardy korun.

Související obsah

"Šetření nebude mít dopad na občany a jejich mzdy, nebude mít dopad na investice a nebude mít dopad ani na rozvoj," ujistil všechny Petr Fiala, který schůzi ohodnotil kladně. Podle něj také nehrozí žádné stávky z řad odborů.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by se celkové příjmy rozpočtu měly vyšplhat na 1613,2 miliardy korun a výdaje na 1893,2 miliardy korun. Úspory se také dotknou podpory obnovitelných zdrojů a zejména fotovoltaiky.

Mimořádná schůze nebyla konečná a bude mít v následujících dnech pokračování. Důvodem je nedostatek času na celkovou přípravu zástupců zaměstnanců i oborů. "Včera v šest hodin večer jsme dostali podklad, který neobsahoval všechny podklady. Chyběly tam informace jak to bude s počty zaměstnanců a neobdrželi jsme část makroekonomický rámec veřejných rozpočtů," zkritizoval předseda odborového svazu Josef Středula.

Související obsah

Středula také nesouhlasí se změnou daňového systému. "Vyzvali jsme vládu, aby s námi otevřela diskusi o českém daňovém systému, v něm je ten zásadní problém. To není jen otázka výše daní, problém je i vyvádění daní. To se negativně promítne na stabilitě rozpočtu," vysvětlil.

Po kritice ale Středula uznal, že je vláda v nelehké situaci a poděkoval Stanjurovi, že chybějící materiály dodá. "Chápu, že vláda není v lehké situaci, ekonomika je velmi křehká a ty problémy jsou hlavně s enormním zdražováním," uvedl.

Podle předsedy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jana Wiesnera je nyní nejdůležitější se s vládou ještě sejít a doladit detaily. Kriticky se však k návrhu nevyjádřil.

Nový státní rozpočet stihla vláda ještě v ten samý den schválit. Návrh tak míří do Poslanecké sněmovny, kde se jim budou 18. února zabývat poslanci. Vláda chce rozpočet prosadit nejpozději do konce března.

Jednání vlády okomentoval předseda Josef Středula v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz